Бухгалтерський облік дооцінки ОЗ
Детально це питання ми розглядали тут.
На суму дооцінки первісної вартості роблять проводку:
- Дт 10 Кт 411.
На суму дооцінки зносу:
- Дт 411 Кт 131.
Надалі амортизація нараховується вже з урахуванням нової залишкової вартості.
А залишок на субрахунку 411 з періодичністю, визначеною обліковою політикою (щомісяця, щоквартально чи раз на рік) включається до складу нерозподіленого прибутку (див. п. 21 НП(С)БО 21):
- Дт 411 Кт 441.
При продажу такого об’єкта залишок на субрахунку 411 списується на субрахунок 441 (Дт 411 Кт 441).
Але процедура дооцінки можлива тільки щодо ОЗ, які планується використовувати в якості ОЗ.
Якщо ж прийняте рішення про продаж ОЗ, то за умовами НП(С)БО 27 такі ОЗ переводять до складу необоротних активів, утримуваних для продажу. А відтак облік ведуть за нормами НП(С)БО 27.
Так от згідно з п. 9 розд. ІІ цього НП(С)БО необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації.
Тобто, якщо підприємство прийняло рішення про продаж ОЗ, то їх дооцінка не допускається, разом з тим здійснюється їх переведення до складу необоротних активів, утримуваних для продажу.
Але може бути ситуація, коли підприємство дооцінило ОЗ, використовувало у власній діяльності, а потім прийняло рішення продати ОЗ. В такому разі, на наш погляд, дооцінена залишкова вартість буде балансовою вартістю, за якою об’єкт ОЗ буде переведено до складу необоротних активів, призначених для продажу. В НП(С)БО 27 немає норми, згідно якої балансову вартість потрібно зменшувати до початкової залишкової вартості, зменшеної на суму дооцінки.
Вплив дооцінки ОЗ на податок на прибуток
Про такий вплив можна почитати тут, тут.
Якщо підприємство не застосовує коригування на податкові різниці за розділом ІІІ ПКУ, то дооцінка ОЗ впливає на податковий облік таким чином:
- амортизація, нарахована із дооціненої залишкової вартості, зменшує фінрезультат до оподаткування;
- при продажу дооціненого ОЗ фінрезультат до оподаткування зменшується на дооцінену залишкову вартість ОЗ.
Якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці за розділом ІІІ ПКУ, зокрема, на «амортизаційні» різниці за ст. 138 ПКУ, то дооцінка не вплине на податковий облік податком на прибуток. Тому що податкова амортизація і податкова залишкова вартість визначається без суми дооцінки. На суму бухгалтерської амортизації і залишкової вартості фінрезультат до оподаткування збільшується, а на суму податкової амортизації і залишкової вартості фінрезультат до оподаткування зменшується.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити