Відповідно до пп. 57.1-1.3 ПКУ, авансовий внесок, передбачений пп. 57.1-1.2 ПКУ, не справляється у разі виплати дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими пп. 57.1-1.2 ПКУ. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Тобто, якщо материнська компанія отримала дивіденди в розмірі, приміром, 50 000 грн, а виплатила в розмірі 60 000 грн, авансовий внесок сплачується тільки з суми перевищення – 10 000 грн (60 000 – 50 000).
Сума виплачених у звітному періоді материнською компанією дивідендів відображається в рядку 1 і в рядку 1.5 додатку АВ до декларації з податку на прибуток. За даними наведеного прикладу в рядку 1 додатку АВ до декларації за півріччя зазначається 60 000 грн. Сума отриманих у звітному періоді дивідендів відображається в рядку 2 додатку АВ.
За даними прикладу в рядку 2 додатку АВ до декларації за півріччя зазначається 50 000 грн. Якщо у попередньому звітному (податковому) році було перевищення отриманих дивідендів над виплаченими, таке перевищення показується в рядку 3 додатку АВ.
Щодо заповнення рядка 4 додатка АВ
В назві цього рядка написано, що там зазначається:
- «Сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний(і) податковий(і) (звітний(і)) рік (роки), за результатами якого(их) виплачуються дивіденди, позитивне значення (сума позитивних значень) (сума виплачених дивідендів - (рядок 04 + рядок 07- рядок 07.2 + рядок 09 + рядок 11 + рядок 13 - рядок 14 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств))»
А у виносці до цього рядка написано:
- «Формула застосовується у разі, якщо грошове(і) зобов'язання з податку на прибуток, нараховане(і) за звітний(і) рік (роки), за підсумками якого(их) виплачуються дивіденди, погашене(і). У разі якщо грошове(і) зобов'язання з податку на прибуток, нараховане(і) за звітний(і) рік (роки), за підсумками якого(их) виплачуються дивіденди, не погашене(і), то у рядку 4 цього додатка зазначається вся сума дивідендів, що підлягає виплаті. Якщо дивіденди виплачуються одразу за декілька років, сума перевищення обчислюється за формулою окремо за кожним роком та у рядку 4 цього додатка проставляється сума позитивних значень відповідних перевищень».
З наведеного, на наш погляд, випливає, що, по-перше, формула може застосовуватися тільки за даними річної декларації. Або і за даними декларації за проміжний період звітного року, якщо дивіденди виплачуються за минулі роки. По-друге, формула може застосовуватися, тільки якщо податкове зобов’язання за річною декларацією погашене. Якщо якась із цих умов не виконана, то в рядку 4 відображається вся сума дивідендів, які підлягають виплаті. Наприклад, якщо у другому кварталі виплачені дивіденди за перший квартал, то в декларації за півріччя в рядку 4 слід відобразити всю суму дивідендів, які виплачені.
За даними наведеного нами числового прикладу в рядку 4 додатку АВ до декларації за півріччя зазначається 60 000 грн.
В рядку 5 відображається «Сума дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді (рядок 1 - рядок 1.1 - рядок 1.2 - рядок 1.3 - рядок 2 - рядок 3 додатка АВ), але не більше значення рядка 4 додатка АВ».
За даними наведеного нами прикладу в рядку 4 додатку АВ відображаємо 10 000 грн (60 000 – 50 000).
В рядку 6 «Сума авансового внеску у зв'язку із виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів), що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді (рядок 5 додатка АВ х ____2 / 100) (переноситься в рядок 20 АВ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств)» показується сума авансового внеску, що має бути сплачена у звітному періоді. За даними наведеного прикладу – 1 800 грн (10 000 х 18%).
Додаток АВ обов’язково подається, якщо платник отримував дивіденди та/чи виплачував. Незалежно від того, чи потрібно було сплачувати авансовий внесок.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити