• Посилання скопійовано

Як виплатити дивіденди за квартал, півріччя або 9 місяців, якщо емітент – річний платник податку на прибуток?

ТОВ на загальній системі оподаткування з доходом менше 40 млн грн бажає виплатити дивиденди засновникам за 1 квартал 2024 року. Як бути з податком на прибуток, якщо ТОВ подає декларацію з податку на прибуток за рік? Як рахувати податок на прибуток для розрахунку чистого прибутку? Чи подавати декларацію з податку на прибуток?

Насамперед  можливість виплати дивідендів саме за квартальний звітний період повинна бути прописана у Статуті ТОВ. Якщо сума дивідендів підпадатиме під фінансовий моніторинг банку, банк обов’язково буде запитувати Статут, у якому мають бути прописані відповідні положення.

Якщо засновники є фізособами, то авансовий внесок не сплачується відповідно до пп. 57.1-1.3 ПКУ. Для виплати дивідендів достатньо буде розрахувати прибуток за 1 квартал 2024 року за даними бухгалтерського обліку, і цей прибуток можна буде повністю направити на виплату дивідендів.

На думку автора, якщо підприємство має річний звітний період з податку на прибуток, а дивіденди фізособам бажає виплатити вже за підсумками 1 кварталу, півріччя, 9 місяців поточного звітного року, таке підприємство може виплатити засновникам-фізособам всю суму прибутку без зменшення її на суму податку. Такі дивіденди оподатковуються ПДФО за ставкою 5% (якщо емітент платник податку на прибуток) і 9% (якщо емітент неплатник продатку на прибуток) та ВЗ, ПДФО та ВЗ сплачуються одночасно з виплатою дивідендів фізособам або до 30  числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховано дивіденди, ящо вони до цього моменту не будуть виплачені засновникам (пп. 168.1.2 ПКУ, 168.1.5 ПКУ).

А вже за підсумками року ТОВ визначить суму прибутку за весь рік і тоді вже задекларує і сплатить податок з цього прибутку.

Якщо засновники є юридичними особами, то обов’язково потрібно буде сплатити авансовий внесок при виплаті їм дивідендів. За підсумками року буде подано декларацію з податку на прибуток, і в ній сума сплаченого авансового внеску буде зарахована у зменшення річного податку на прибуток до сплати.

Відповідно до пп. 57.1-1.2 ПКУ авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. В цьому випадку звітний рік ще не закінчився, тому вся сума дивідендів є таким перевищенням, з якого податок на прибуток ще не визначався і не сплачувався. Отже, потрібно буде сплатити авансовий внесок зі всієї суми дивідендів, що будуть виплачуватися засновникам-юрособам за 1 квартал 2024 року. Сама сума дивідендів не зменшується на суму авансового внеску – пп. 57.1-1.2 ПКУ.

Чи подавати декларацію з прибутку за 1 квартал 2024 року? Відповідно до пп. 57.1-1.1 ПКУ у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені  вииплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 ПКУ. Тому й подавати декларацію за квартал не потрібно, адже виплата дивідендів – це розподіл бухгалтерського прибутку і вона ніяк не пов’язана з об’єктом оподаткування.

***

Додатково читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Як оподаткувати доходи представництва, яке визнали постійним під час перевірки?
    Представництво нерезидента визнали постійним в результаті планової документальної перевірки. Представництво отримує дохід від реалізації автомобілів. Податок на прибуток за 2017 – 2018 рр. – 18% від 30% виручки від продажу автомобілів; за 2021 – 2023 рр. – 18% виручки від продажу. Материнська компанія зареєстрована платником податку на прибуток у березні 2024 р. Чи правомірний такий підхід перевіряючих?
    11.09.202418
  • Облік і оподаткування податком на прибуток отриманих дивідендів
    ТОВ, платник податку на прибуток, отримав дивіденди від емітента резидента України, інвестиційної компанії. Які особливості бухгалтерського обліку, оподаткування податком на прибуток?
    21.08.202473
  • Як визначити чистий прибуток, якщо податок на прибуток нарахували із запізненням?
    Підприємство планує виплатити дивіденди за 2023 рік у серпні 2024 р. У 2023 р. воно нараховує податок на прибуток за 2022 р. – Дт 443 Кт 641, у 2024 році так само нараховує податок на прибуток за 2023 р. Яка сума чистого прибутку буде розподілена на виплату дивідендів?
    20.08.202460
  • Безоплатні ТМЦ для нерезидента: що з податком на прибуток?
    ТОВ-високодохідник, платник ПДВ у квітні 2024 р. безоплатно надало ТМЦ нерезиденту (Німеччина) на суму 800 євро. Довідка щодо податкового резидентства є. Як вплине дана операція на об’єкт оподаткування податком на прибуток?
    09.08.202430
  • Податок на прибуток, ПДФО, ВЗ при викупі і анулюванні частки в СК
    З 2017 року ТОВ не нараховувало і не виплачувало дивіденди. Зараз учасник продає свою частку ТОВ та фізособі. ТОВ розраховується за придбану частку передачею права вимоги боргу. СК зменшується на суму придбаної ТОВ частки. Які податкові наслідки цієї операції з податку на прибуток для ТОВ, ПДФО та ВЗ для учасника фізособи?
    06.08.202442