• Посилання скопійовано

Як виплатити дивіденди за квартал, півріччя або 9 місяців, якщо емітент – річний платник податку на прибуток?

ТОВ на загальній системі оподаткування з доходом менше 40 млн грн бажає виплатити дивиденди засновникам за 1 квартал 2024 року. Як бути з податком на прибуток, якщо ТОВ подає декларацію з податку на прибуток за рік? Як рахувати податок на прибуток для розрахунку чистого прибутку? Чи подавати декларацію з податку на прибуток?

Насамперед  можливість виплати дивідендів саме за квартальний звітний період повинна бути прописана у Статуті ТОВ. Якщо сума дивідендів підпадатиме під фінансовий моніторинг банку, банк обов’язково буде запитувати Статут, у якому мають бути прописані відповідні положення.

Якщо засновники є фізособами, то авансовий внесок не сплачується відповідно до пп. 57.1-1.3 ПКУ. Для виплати дивідендів достатньо буде розрахувати прибуток за 1 квартал 2024 року за даними бухгалтерського обліку, і цей прибуток можна буде повністю направити на виплату дивідендів.

На думку автора, якщо підприємство має річний звітний період з податку на прибуток, а дивіденди фізособам бажає виплатити вже за підсумками 1 кварталу, півріччя, 9 місяців поточного звітного року, таке підприємство може виплатити засновникам-фізособам всю суму прибутку без зменшення її на суму податку. Такі дивіденди оподатковуються ПДФО за ставкою 5% (якщо емітент платник податку на прибуток) і 9% (якщо емітент неплатник продатку на прибуток) та ВЗ, ПДФО та ВЗ сплачуються одночасно з виплатою дивідендів фізособам або до 30  числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховано дивіденди, ящо вони до цього моменту не будуть виплачені засновникам (пп. 168.1.2 ПКУ, 168.1.5 ПКУ).

А вже за підсумками року ТОВ визначить суму прибутку за весь рік і тоді вже задекларує і сплатить податок з цього прибутку.

Якщо засновники є юридичними особами, то обов’язково потрібно буде сплатити авансовий внесок при виплаті їм дивідендів. За підсумками року буде подано декларацію з податку на прибуток, і в ній сума сплаченого авансового внеску буде зарахована у зменшення річного податку на прибуток до сплати.

Відповідно до пп. 57.1-1.2 ПКУ авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. В цьому випадку звітний рік ще не закінчився, тому вся сума дивідендів є таким перевищенням, з якого податок на прибуток ще не визначався і не сплачувався. Отже, потрібно буде сплатити авансовий внесок зі всієї суми дивідендів, що будуть виплачуватися засновникам-юрособам за 1 квартал 2024 року. Сама сума дивідендів не зменшується на суму авансового внеску – пп. 57.1-1.2 ПКУ.

Чи подавати декларацію з прибутку за 1 квартал 2024 року? Відповідно до пп. 57.1-1.1 ПКУ у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені  вииплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 ПКУ. Тому й подавати декларацію за квартал не потрібно, адже виплата дивідендів – це розподіл бухгалтерського прибутку і вона ніяк не пов’язана з об’єктом оподаткування.

***

Додатково читайте:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»