• Посилання скопійовано

Виплатили більше дивідендів, ніж заробили прибутку: що робити?

Одноосібним учасником ТОВ прийнято рішення у лютому 2022 р. виплати дивіденди за січень-лютий 2022 р., підписавши протокол. У Статуті ТОВ зазначено, що дивіденди можна виплачувати за будь-який період. Відповідно до показників, ТОВ складає фінзвітність один раз на рік. За результатами діяльності 2022 року сума для виплати дивідендів за 2022р. має бути меншою. Які дії ТОВ?

Для цілей оподаткування згідно з пп. 14.1.49 ПКУ, дивіденди — це платіж, що здійснюється юридичною особою, зокрема емітентом корпоративних прав, на користь власника таких корпоративних прав, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Для цілей бухобліку згідно з п. 4 П(С)БО 15, дивіденди — частина   чистого   прибутку,  розподілена  між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у  власному капіталі підприємства.

Розподіл чистого прибутку, зокрема його використання на виплату дивідендів, здійснюється за підсумками того звітного періоду, за який його отримали. Як правило, таким періодом буває звітний рік, проте заборони виплачувати дивіденди за підсумками кварталу або місяця не існує. Тому порядок розподілу прибутку (зокрема, і виплати дивідендів) встановлюється засновниками (учасниками) ТОВ на власний розсуд, в установчих документах.

Головне, щоб за той період, за який виплачуються дивіденди, підприємство зафіксувало в бухгалтерській звітності суму чистого прибутку, який підлягає розподілу. Якщо дивіденди виплачуються за підсумками січня та лютого 2022 року, то за ці два місяці потрібно скласти фінансову звітність, у якій буде зафіксовано ту суму прибутку, з якого сплачуються дивіденди. Оскільки у Статуті обрано будь-який період виплати дивідендів, саме за такий період і потрібно складати фінансову звітність з метою розподілу прибутку для виплати дивідендів.

На підставі такої фінансової звітності засновник ТОВ приймає рішення про виплату дивідендів, що оформляється протоколом.  Не зайвим буде скласти на підставі такого протоколу наказ керівника про виплату дивідендів. 

ТОВ на підставі протоколу нараховує дивіденди: Дт 443 Кт 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами». Виплата їх у грошовій формі з поточного рахунку підприємства на рахунки засновників (учасників) відображається записом: Дт 671 Кт 311. Утримання з дивідендів ПДФО та військового збору відображається записом: Дт 671 Кn 6411, 642.

При виплаті дивідендів фізичним особам авансовий внесок не справляється – пп. 57.1-1.3 ПКУ. Якщо при виплаті дивідендів учаснику – фізичній особі було утримано та сплачено ПДФО та військовий збір зі всієї виплаченої суми, то в цьому разі ТОВ виконало свій обов’язок з оподаткування дивідендів.

За підсумками року виявилося, що ТОВ отримало збитки за наступні місяці року і тому у річній фінансовій звітності недостатньо прибутку за весь 2022 рік, щоб розподілити його на виплату дивідендів, яка вже відбулася. За таких умов виходить, що дивіденди виплачені за рахунок збитків.

Відповідно до Інструкції №291  на субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" відображаються розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування в резервний капітал та інше використання прибутку в поточному періоді. Сальдо на цьому субрахунку у кінці року закривається у кореспонденції із субрахунками 441 та/або 442 з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків. В даному випадку сальдо на субрахунку 443 в частині перевищення суми дивідендів над сумою прибутку, який зароблений в 2022 році, закривається на субрахунок збитків 442 – див. таблицю.

Бухоблік операцій з виплати дивідендів (суми умовні)

Зміст господарської операції

Дт

Кт

Сума, грн

Нараховано дивіденди за січень і лютий 2022

443

671

390000

Утримано ПДФО за ставкою 5% та військовий збір за ставкою 1,5%

671

6411

642

19500

5850

Виплачено дивіденди

671

311

364650

Сформовано прибуток за 2022 рік (дата операції – 31 грудня 2022)

79

441

265000

Направлено весь прибуток на виплату дивідендів, що була здійснена у лютому 2022 (дата операції – 31 грудня 2022)

441

443

265000

Решту суми дивідендів віднесено на збиток (дата операції – 31 грудня 2022). Залишок на рах. 442 в сумі 125 тис грн відображений у рядку балансу 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» з мінусом як збиток на кінець звітного 2022 року

442

443

125000

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Курсові різниці при міжбанківських переказах валюти у резидентів Дія Сіті (аудіоверсія)
    Чи виникають курсові різниці при перерахуванні іноземної валюти між власними рахунками ТОВ - резидента Дія Сіті, який є платником податку на прибуток на особливих умовах (податку на виведений капітал, якщо зарахування коштів в іншому банку відбувається в один день або з розбіжністю у 2–3 дні? Чи включаються такі курсові різниці до об'єкта оподаткування або доходу резидента Дія Сіті?
    11.06.202618
  • Оподаткування гранту на обладнання: податок на прибуток та ПДВ (аудіоверсія)
    Наше підприємство (платник податку на прибуток на загальних підставах та ПДВ) отримало від міжнародного благодійного фонду цільовий грант на придбання виробничого обладнання. Чи виникають у нас податкові різниці з податку на прибуток? Чи оподатковується ПДВ саме надходження цих грошей на рахунок та чи маємо ми право на податковий кредит під час купівлі обладнання за рахунок цього гранту?
    09.06.202631
  • МПЗ у 2025 році для платника ЄП 4 групи: чи зменшують його ПДФО і ВЗ з дивідендів? (аудіоверсія)
    Юрособа — платник єдиного податку 4-ї групи у 2024 році виплатила учаснику-фізичній особі дивіденди за рахунок нерозподіленого прибутку минулих років та сплатила з них ПДФО і військовий збір. Чи можна ці суми врахувати для зменшення мінімального податкового зобов’язання за 2024 рік у декларації платника єдиного податку 4-ї групи на 2025 рік, і чи залежить це від трудових відносин з отримувачем дивідендів?
    08.06.202624
  • Податок на прибуток більший за ПДВ у 2026 році: аналіз причин і підготовка відповіді ДПС (аудіоверсія)
    Підприємство отримало запит ГУ ДПС щодо причин перевищення у 2025 році сум податку на прибуток над сумами ПДВ. У І кварталі 2025 року реалізовано техніку, за яку передоплату отримано у IV кварталі 2024 року, тому ПДВ виникло за першою подією раніше, ніж дохід. Підприємство також імпортує сільськогосподарську техніку та запчастини. На які аспекти фінансово-господарського аналізу слід додатково зважати при підготовці відповіді?
    05.06.202653
  • Дивіденди учасникам ТОВ у 2026 році: строки виплати, податки та обмеження (аудіоверсія)
    Учасники ТОВ - фізичні особи прийняли рішення про виплату дивідендів. Необхідно визначити, чи існують обмеження щодо суми та строків їх виплати, який порядок нарахування і сплати ПДФО та військового збору, а також чи можна нарахувати дивіденди зараз, а виплачувати їх частинами протягом 5 років. Окремо потребує уточнення момент сплати податків у такій ситуації
    05.06.2026859