• Посилання скопійовано

Оподаткування сторін при внесенні фізособою квартири до статутного капіталу ТОВ

ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, збільшує статутний капітал. Учасник фізособа робить внесок квартирою в рахунок збільшеного статутного капіталу. Які податкові наслідки для сторін?

Оподаткування фізособи 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 165.1.44 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права.

Крім того, відповідно до пп. 1.7 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ від оподаткування ВЗ звільняються доходи, які згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу ХХ ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 пп. 170.131 ПКУ та п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ.

Таким чином, сума майнового внеску до статутного капіталу (в розглядуваній нами ситуації - квартирою) не оподатковується ПДФО та ВЗ.

Такий самий висновок читаємо в численних консультаціях податкової (див., приміром, ІПК ДПСУ від 22.06.2023 р. №1455/ІПК/99-00-24-03-03-09, від 15.02.2023 р. №326/ІПК/99-00-24-03-03-09, від 22.12.2022 р. №2343/ІПК/99-00-24-03-02-09 і багато інших).

Такий самий висновок читаємо у відповіді ДПС на питання в ЗІР (103.04): «Чи оподатковується внесення до статутного фонду ЮО рухомого і нерухомого майна ФО?».

Разом з тим ТОВ має відобразити майновий внесок у додатку 4ДФ.

Читаємо відповідь ДПС на питання в ЗІР (103.25): «Яким чином відображається у додатку 4ДФ до Розрахунку сума грошових коштів або майна, внесених ФО до статутного фонду ЮО?».

ДПС відповідає, що юридична особа – емітент корпоративних прав виступає у якості податкового агента лише в частині відображення в додатку 4ДФ за ознакою доходу «178» суми грошових коштів або майна, внесених фізичною особою до статутного фонду такої юридичної особи в обмін на корпоративні права.

Відповідно розд. I додатка 4ДФ заповнюється так:

  • у графі 3а відображається сума нарахованого доходу;
  • у графі 3 сума виплаченого доходу;
  • у графах: 4а, 4, 5а, 5 проставляються прочерки;
  • у графі 6 зазначається ознака доходу «178».

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до пп. 266.8.1 ПКУ у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Таким чином, якщо квартира передана до статутного капіталу у серпні 2023 р., і в цьому самому місяці здійснено держреєстрацію переходу права власності, фізособа сплачує податок на нерухомість за 2023 звітний рік тільки за період з січня по липень 2023 р., за умови, що площа квартири більше за 60 кв. метрів (див. п. «а» пп. 266.4.1 ПКУ).

Згідно з пп. 266.7.3 ПКУ платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:

  • об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
  • розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
  • права на користування пільгою із сплати податку;
  • розміру ставки податку;
  • нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Таким чином, після того, як право власності на квартиру перейде до ТОВ, фізособі може бути доречним звернутися з письмовою заявою до ДПС за своєю податковою адресою, для звірки даних щодо проданої квартири.

 

Оподаткування ТОВ

Податок на додану вартість

Фізособа не є платником ПДВ, тому на передану квартиру ПДВ не нараховувався, отже, підстав для відображення податкового кредиту немає. Разом з тим, вартість отриманої квартири відображається в рядку 10.4 декларації з ПДВ.

 

Податок на прибуток

Отримана квартира в загальному порядку відображається на балансі. Якщо квартира зараховується до складу основних засобів, в бухгалтерському обліку на неї в загальному порядку нараховується амортизація. Нарахована амортизація зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Якщо ТОВ коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці і квартира зарахована до складу ОЗ, воно застосовує «амортизаційну» різницю за ст. 138 ПКУ.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Отримавши право власності на квартиру, ТОВ стає платником податку на нерухомість.

Податок обчислюється починаючи з місяця, в якому набуто право власності (див. пп. 266.8.1 ПКУ).

Якщо ТОВ не мало на балансі об’єктів нерухомості на території новопридбаної квартири і не подавало в поточному році декларацію з податку на нерухомість до ДПС, що обслуговує таку територію, то придбавши квартиру воно має подати таку декларацію - протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт (див. пп. 266.7.5 ПКУ).

Якщо на балансі ТОВ були об’єкти нерухомості на тій самій території, що і новопридбана квартира, і декларація подавалася до ДПС, що обслуговує таку територію, слід подати уточнюючу декларацію в цей самий строк.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418