Податок на прибуток
Відповідно до пп. 133.2.2 ПКУ, нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, є платниками податку на прибуток.
Господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 ПКУ).
Тобто, якщо нерезидент (іноземна компанія) планує здійснювати в Україні господарську діяльність (виробляти, продавати товари, виконувати роботи, надавати послуги, з метою отримання доходу), такий нерезидент спершу має відкрити в Україні і зареєструвати постійне представництво.
Потім як нерезидент, так і окремо постійне представництво мають стати на податковий облік. Плюс до того, нерезидент має стати на облік платником податку на прибуток. Про особливості постановки на облік ми писали, приміром, тут.
Отже, платником податку на прибуток буде нерезидент, а не його постійне представництво. Причому нерезидент платник податку на прибуток визначатиме об’єкт оподаткування податком на прибуток в такому самому порядку, як і резидент платник. А також подаватиме таку саму декларацію з податку на прибуток разом з фінзвітністю (див. консультації податкової, приміром, тут, тут).
ПДВ
Відповідно до п. «г» пп. 14.1.139 ПКУ, постійне представництво є особою для цілей розділу V «Податок на додану вартість» ПКУ.
Платником ПДВ буде будь-яка особа (включаючи постійне представництво), яка підлягає реєстрації платником ПДВ або яка реєструється за своїм добровільним рішенням (див. пп. 1, пп. 2 п. 180.1 ПКУ).
Постійне представництво зобов’язане зареєструватися платником ПДВ, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ) (див. п. 181.1 ПКУ).
Таким чином, платником ПДВ реєструється в обов’язковому чи добровільному порядку постійне представництво, через яке нерезидент здійснює господарську діяльність в Україні, а не сам нерезидент.
Особливості податкового обліку ПДВ, звітності, сплати ПДВ для постійного представництва такі самі, як і для будь-якого іншого платника ПДВ, наприклад, юрособи резидента України.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити