• Посилання скопійовано

Цільове фінансування та внески до неприбуткової організації: чи коригувати фінрезультат?

Засновником ТОВ на загальній системі з ПДВ є Асоціація, що має статус неприбуткової організації. Чи може ТОВ сплачувати цільове фінансування або членські внески до Асоціації та віднести ці платежі на витрати, тим самим зменшити податок на прибуток?

В бухобліку цільове фінансування або членськи внески до Асоціації будуть обліковуватися в залежності від цілей, з якими ТОВ сплачує ці суми. Найчастіше, якщо асоціація створена для захисту інтересів учасників або для просування товарів/послуг на ринку, внески та фінансування будуть списуватись до складу адміністративних або збутових витрат. Якщо Асоціація виконує завдання, що пов’язані з виробничими цілями її учасників, то відповідно внески до неї будуть загальновиробничми витратами учасників – Дт 91. Якщо цілі Асоціації інші, то сплачені суми списуються до інших операційних витрат на Дт 949:

  • Дт 377 Кт 311 – сплата внесків та фінансування, сплачених Асоціації;
  • Дт 91, 92, 93, 949 тощо Кт 377 – списання сплачених сум до складу витрат звітного періоду.

В подальшому ці витрати вплинуть на фінрезультат:

  • Дт 791 Кт 92, 93, 949 тощо, а суми витрат на рах. 91 вплинуть на собівартість готової продукції, робіт чи послуг.

Якщо ТОВ не коригує фінрезультат до оподаткування, то воно визначає фінрезультат за результатами бухобліку без коригувань, передбачених нормами ПКУ. Вся сума сплачених внесків чи фінансування зменшує фінрезультат до оподаткування.

Якщо ТОВ коригує фінрезультат, то йому слід звернути увагу на пп. 140.5.4 ПКУпп. 140.5.9 ПКУ та пп. 140.5.10 ПКУ, де згадуються операції з неприбутковими організаціями або неплатниками податку на прибуток.

Зокрема, відповідно до пп. 140.5.4 ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у пп. 140.2 та пп. 140.5.6 цього пункту, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 ПКУ), придбаних у неприбуткових організацій, внесених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого придбання, крім випадків, коли сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року, тобто коригування робиться в декларації за рік.

На нашу думку, членські внески та фінансування неприбуткової організації не є придбанням товарів, робіт чи послуг у неприбуткової організації, і тому коригування за пп. 140.5.4 ПКУ не застосовується.

Проте податківці вважають (див. тут та тут), що в даному випадку спрацьовує норма пп. 140.5.9 ПКУ: якщо платник податку на прибуток сплачує неприбутковій організації, яка відповідає вимогам пп. 133.4 ПКУ та внесена до Реєстру, членські внески на безповоротній основі, то такий платник зобов’язаний збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму таких членських внесків у розмірі, що перевищує 4 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Також читайте нашу новину тут.

Підпункт 140.5.10 ПКУ в даній ситуації не застосовується, тому що згадані операції не є безповоротною фіндопомогою.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202433
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419