В бухобліку цільове фінансування або членськи внески до Асоціації будуть обліковуватися в залежності від цілей, з якими ТОВ сплачує ці суми. Найчастіше, якщо асоціація створена для захисту інтересів учасників або для просування товарів/послуг на ринку, внески та фінансування будуть списуватись до складу адміністративних або збутових витрат. Якщо Асоціація виконує завдання, що пов’язані з виробничими цілями її учасників, то відповідно внески до неї будуть загальновиробничми витратами учасників – Дт 91. Якщо цілі Асоціації інші, то сплачені суми списуються до інших операційних витрат на Дт 949:
- Дт 377 Кт 311 – сплата внесків та фінансування, сплачених Асоціації;
- Дт 91, 92, 93, 949 тощо Кт 377 – списання сплачених сум до складу витрат звітного періоду.
В подальшому ці витрати вплинуть на фінрезультат:
- Дт 791 Кт 92, 93, 949 тощо, а суми витрат на рах. 91 вплинуть на собівартість готової продукції, робіт чи послуг.
Якщо ТОВ не коригує фінрезультат до оподаткування, то воно визначає фінрезультат за результатами бухобліку без коригувань, передбачених нормами ПКУ. Вся сума сплачених внесків чи фінансування зменшує фінрезультат до оподаткування.
Якщо ТОВ коригує фінрезультат, то йому слід звернути увагу на пп. 140.5.4 ПКУ, пп. 140.5.9 ПКУ та пп. 140.5.10 ПКУ, де згадуються операції з неприбутковими організаціями або неплатниками податку на прибуток.
Зокрема, відповідно до пп. 140.5.4 ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у пп. 140.2 та пп. 140.5.6 цього пункту, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 ПКУ), придбаних у неприбуткових організацій, внесених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого придбання, крім випадків, коли сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року, тобто коригування робиться в декларації за рік.
На нашу думку, членські внески та фінансування неприбуткової організації не є придбанням товарів, робіт чи послуг у неприбуткової організації, і тому коригування за пп. 140.5.4 ПКУ не застосовується.
Проте податківці вважають (див. тут та тут), що в даному випадку спрацьовує норма пп. 140.5.9 ПКУ: якщо платник податку на прибуток сплачує неприбутковій організації, яка відповідає вимогам пп. 133.4 ПКУ та внесена до Реєстру, членські внески на безповоротній основі, то такий платник зобов’язаний збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму таких членських внесків у розмірі, що перевищує 4 відсотків оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Також читайте нашу новину тут.
Підпункт 140.5.10 ПКУ в даній ситуації не застосовується, тому що згадані операції не є безповоротною фіндопомогою.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити