• Посилання скопійовано

Продаж авто представництвом нерезидента

Представництво нерезидента, не веде господарської діяльності, не є платником податку на прибуток. Чи потрібно сплачувати податок на прибуток з продажу автомобіля, на різницю між оціночною та залишковою вартістю?

На думку податкової, потрібно сплачувати.

Дивимося логіку, наведену, наприклад, в ІПК ДФСУ від 11.12.2018 р. №5187/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

Там зазначено, що якщо представництво нерезидента отримує дохід на території України, воно стає постійним представництвом.

Тому що відповідно до пп. 14.1.193 ПКУ, постійне представництво - це постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні.

Господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 ПКУ).

Тобто, господарська діяльність – це діяльність, за якою отримується дохід внаслідок продажу товарів, послуг.

Виходить, якщо представництво продало автомобіль і отримало дохід, воно здійснило господарську діяльність, а відтак стало постійним представництвом.

Причому до 01.01.2021 р. постійні представництва були платниками податку на прибуток. Тому в зазначеній ІПК, яка видана до цієї дати, так і зазначено, що таке постійне представництво має зареєструватися платником податку на прибуток і відобразити результати власної діяльності, включаючи операцію продажу автомобіля, в декларації з податку на прибуток, сплатити податок, якщо він виникатиме за наслідками декларування.

Але з 01.01.2021 р. постійні представництва вже не є платниками податку на прибуток. Натомість такими платниками мають зареєструватися нерезиденти. Про це можна почитати, приміром, в листі ДПСУ від 27.01.2021 р. №2367/7/99-00-21-02-01-07. Тобто, нерезиденти мають зареєструватися як платниками податку, так і окремо платниками податку на прибуток.

Таким чином, з урахуванням наведених змін, описану в ІПК ДФСУ від 11.12.2018 р. №5187/6/99-99-15-02-02-15/ІПК логіку потрібно перенести на нерезидента. Це означає, що якщо представництво нерезидента продає автомобіль, воно стає постійним. Отже, має зареєструватися платником податків. Окрім того, платником податків та окремо платником податку на прибуток має зареєструватися нерезидент. І саме нерезидент повинен подати декларацію з податку на прибуток, в якій показати наслідки господарської діяльності постійного представництва, включаючи і операцію продажу автомобіля. Саме нерезидент повинен сплатити податок на прибуток, якщо він виникатиме за наслідками декларування. Нагадаємо, що об’єкт оподаткування визначається як фінрезультат до оподаткування за даними фінзвітності, відкоригований на податкові різниці, якщо платник їх застосовує. Відтак якщо дохід від продажу більше залишкової вартості проданого авто, виникатиме об’єкт оподаткування, якщо менше, не виникатиме. Причому оціночна вартість автомобіля на визначення об’єкта оподаткування не впливає.

З наведеного також випливає, що перед тим, як продати автомобіль, потрібно пройти реєстрацію платником податку (представництву і нерезиденту) і платником податку на прибуток (нерезиденту).

На наш погляд, сплачувати не потрібно.

Міркуємо таким чином:

Автомобіль фактично належить на праві власності нерезиденту. Тому продає такий автомобіль нерезидент через своє представництво. Відтак оподатковуватися такий дохід має тільки в країні місцезнаходження нерезидента.

Згідно з п. 3.2 ПКУ, якщо міжнародним договором, згоду на обов'язковість якого надано ВРУ, установлені інші правила, ніж передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Тому потрібно звернутися до такого міжнародного договору між Україною і країною нерезидента, договору про уникнення подвійного оподаткування.

Наприклад, нехай мова йде про нерезидента, який є резидентом Швеції.

Тоді звернемося до Конвенції між Україною та Швецією від 15.08.95 р., яка ратифікована ВРУ 23.04.96 р. і набула чинності 04.06.96 р.

У п. 2 ст. 13 цієї Конвенції встановлено, що доходи від відчуження рухомого майна, яке формує частину комерційного майна постійного представництва, можуть оподатковуватися в країні, де розташоване це представництво. Але в п. 4 ст. 13 уточнюється, що доходи від відчуження будь-якого майна, що відрізняється від того, про яке йдеться, зокрема, у п. 2 ст. 13, оподатковуються тільки в країні, резидентом якої є особа, що відчужує це майно.

Тобто, в Україні оподатковуються доходи від відчуження рухомого майна, здійсненого тільки постійним (комерційним) представництвом резидента Швеції. А некомерційне представництво не відповідає ознакам постійного представництва за своїм податковим статусом. Отже, дохід від продажу рухомого майна некомерційним представництвом, згідно з нормами Конвенції, має оподатковуватися у Швеції.


Висновок

З наведеного випливає, що у розглядуваній ситуації податкова, скоріш за все, вимагатиме реєстрації нерезидента платником податку на прибуток і відображенню в декларації з податку на прибуток фінанрезультату до оподаткування за даними фінзвітності представництва, включаючи фінрезультат від продажу авто.

Якщо представництво вважає інакше і нерезидент не реєструватиметься платником податку на прибуток, можливо, свою правоту доведеться доказувати навіть і в суді.

Окрім того, з цього питання можна отримати індивідуальну податкову консультацію.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024232
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418