• Посилання скопійовано

Чи впливає залишок товару минулого року на прибуток наступного року?

Підприємство в минулому року придбало товари. На кінець року має залишок цих товарів. Чи впливає цей залишок на прибуток наступного року?

Бухгалтерський облік

Залишок придбаних минулого року товарів, які до кінця року не використані, відображається в балансі минулого року у статті 1100 «Запаси», у графі 4 «На кінець звітного періоду». А також в балансі поточного року в цій самій статті, у графі 3 «На початок звітного року».

Якщо в поточному році товари будуть використані (продані тощо), вони списуються з балансу на витрати.

Наприклад, продаж товарів в бухгалтерському обліку буде відображено проведеннями:

  • Дт 361 Кт 702 – продаж товару;
  • Дт 702 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником ПДВ;
  • Дт 702 Кт 791 – дохід від продажу;
  • Дт 902 Кт 28 – списана собівартість товару;
  • Дт 791 Кт 902 – собівартість проданого товару віднесена на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 – отримана оплата від покупця за продані товари.

Дохід від продажу товарів без непрямих податків (ПДВ) (Дт 702 Кт 791) буде показано у статті 2000 «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінрезультати.

Собівартість проданих товарів (Дт 791 Кт 902) буде включено до статті 2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» Звіту про фінрезультати. Відтак продані в поточному році товари вже не обліковуватимуться в залишках на кінець року в рядку 1100 Балансу.

Якщо товари в поточному році так і не будуть продані, вони не списуватимуться на витрати і на кінець року відображатимуться в балансі у статті 1100 «Запаси», у графі 4 «На кінець звітного періоду».

Детальніше про відображення витрат на придбання товарів можна почитати тут.

 

Податок на прибуток

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінрезультат до оподаткування, визначений за даними фінзвітності, відкоригований (зменшений чи збільшений) на податкові різниці (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Таким чином, якщо в поточному році товар так і не буде проданий чи використаний іншим чином, він і надалі обліковуватиметься на балансі в складі запасів, а тому вартість такого товару не впливатиме на фінрезультат до оподаткування і, як наслідок, на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Якщо товар в поточному році буде продано, вартість продажу збільшить фінрезультат до оподаткування (Дт 702 Кт 791), а собівартість проданого товару зменшить фінрезультат до оподаткування (Дт 791 Кт 902). Відтак,буде, відповідно, збільшено і зменшено об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Щодо платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат до оподаткування на податкові різниці.

За загальним правилом, податкових різниць для операцій продажу товару немає.

Але залежно від особливостей кожної конкретної ситуації такі різниці можуть бути.

Наприклад, можуть бути такі різниці, які збільшують фінрезультат до оподаткування:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202430
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202448
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485