• Посилання скопійовано

Відображення мікропідприємством витрат на придбання товару

Мікропідприємство придбало товари в кінці 2020 року. Коли вартість цих товарів відноситься до витрат – в 2020 році, коли товари було придбано, чи в тому році, коли товари будуть продані чи іншим чином використані в господарській діяльності?

Облік придбаних товарів і відображення їх у фінзвітності

Запаси, до складу яких включаються і придбані товари (див. п. 6 П(С)БО 9), визнаються активом, якщо підприємство очікує в майбутньому отримати економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (див. п. 5 П(С)БО 9).

Тобто, якщо підприємство очікує продати придбані товари чи використати їх іншим чином у власній господарській діяльності, такі товари визнаються активом, тобто, їх відображають на балансі.

Причому первісна вартість таких товарів, за якою вони відображаються на балансі, визначається згідно з п. 9 П(С)БО 9. До первісної вартості включається сума, що сплачується постачальнику тощо.

Придбані товари відображаються проведенням: Дт 28 Кт 63 (див. п. 1 додатку 3 до Методрекомендацій №2). Поряд з цим, якщо підприємство покупець є платником ПДВ і придбаває товари з ПДВ, воно робить таке проведення: Дт 641 Кт 63. Нарешті, оплата постачальнику: Дт 63 Кт 31.

Відповідно до п. 2.7 розд. ІІ, п. 1.3 розділу ІІІ НП(С)БО 25, у статті «Запаси» в рядку 1100 балансу наводиться в тому числі вартість придбаних товарів.

Таким чином, якщо запаси у 2020 році придбані і на кінець року не використані, не продані, вони в фінансовій звітності відображаються в рядку 1100 «Запаси» балансу.

 

Облік використаних запасів і відображення їх у фінзвітності

Якщо запаси використовуються, наприклад, продаються, вони списуються з балансу.

Наприклад, в п. 16 П(С)БО 9, наведені методи оцінки вибуття запасів. Обраний підприємством метод визначається його обліковою політикою.

Бухгалтерські проведення, якими відображається вибуття запасів (в тому числі товарів), наведені в додатку 3 до Методрекомендацій 2. Наприклад, в разі продажу товарів будуть проведення (п. 19 додатку 3 до Методрекомендацій №2):

  • Дт 36 Кт 70 – продаж товару;
  • Дт 70 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником ПДВ;
  • Дт 70 Кт 79 – дохід від продажу;
  • Дт 90 Кт 28 – списана собівартість товару;
  • Дт 79 Кт 90 – собівартість проданого товару віднесена на фінрезультати;
  • Дт 31 Кт 36 – отримана оплата від покупця за продані товари.

Таким чином, товари списуються з балансу і відносяться на витрати в тому періоді, коли вони використовуються.

Відповідно до п. 5.1 розд. ІІ, п. 2.1 розд. ІІ НП(С)БО 25, у статті «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 2000 звіту про фінрезультати) відображається дохід від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг без непрямих податків і зборів та інших вирахувань з доходу.

Відповідно до п. 5.4 розд. ІІ, п. 2.3 розд. ІІІ НП(С)БО 25, у статті «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 2050 звіту про фінрезультати) показується виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів.

Таким чином, до складу витрат вартість товарів потрапить в тому періоді, коли вони реалізовані, або використані іншим чином у господарській діяльності підприємства.

Наприклад, якщо придбані у 2020 товари будуть продані у 2021 році, то саме у 2021 році вартість цих товарів буде віднесено до складу витрат.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809