Облік придбаних товарів і відображення їх у фінзвітності
Запаси, до складу яких включаються і придбані товари (див. п. 6 П(С)БО 9), визнаються активом, якщо підприємство очікує в майбутньому отримати економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (див. п. 5 П(С)БО 9).
Тобто, якщо підприємство очікує продати придбані товари чи використати їх іншим чином у власній господарській діяльності, такі товари визнаються активом, тобто, їх відображають на балансі.
Причому первісна вартість таких товарів, за якою вони відображаються на балансі, визначається згідно з п. 9 П(С)БО 9. До первісної вартості включається сума, що сплачується постачальнику тощо.
Придбані товари відображаються проведенням: Дт 28 Кт 63 (див. п. 1 додатку 3 до Методрекомендацій №2). Поряд з цим, якщо підприємство покупець є платником ПДВ і придбаває товари з ПДВ, воно робить таке проведення: Дт 641 Кт 63. Нарешті, оплата постачальнику: Дт 63 Кт 31.
Відповідно до п. 2.7 розд. ІІ, п. 1.3 розділу ІІІ НП(С)БО 25, у статті «Запаси» в рядку 1100 балансу наводиться в тому числі вартість придбаних товарів.
Таким чином, якщо запаси у 2020 році придбані і на кінець року не використані, не продані, вони в фінансовій звітності відображаються в рядку 1100 «Запаси» балансу.
Облік використаних запасів і відображення їх у фінзвітності
Якщо запаси використовуються, наприклад, продаються, вони списуються з балансу.
Наприклад, в п. 16 П(С)БО 9, наведені методи оцінки вибуття запасів. Обраний підприємством метод визначається його обліковою політикою.
Бухгалтерські проведення, якими відображається вибуття запасів (в тому числі товарів), наведені в додатку 3 до Методрекомендацій 2. Наприклад, в разі продажу товарів будуть проведення (п. 19 додатку 3 до Методрекомендацій №2):
- Дт 36 Кт 70 – продаж товару;
- Дт 70 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником ПДВ;
- Дт 70 Кт 79 – дохід від продажу;
- Дт 90 Кт 28 – списана собівартість товару;
- Дт 79 Кт 90 – собівартість проданого товару віднесена на фінрезультати;
- Дт 31 Кт 36 – отримана оплата від покупця за продані товари.
Таким чином, товари списуються з балансу і відносяться на витрати в тому періоді, коли вони використовуються.
Відповідно до п. 5.1 розд. ІІ, п. 2.1 розд. ІІ НП(С)БО 25, у статті «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 2000 звіту про фінрезультати) відображається дохід від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг без непрямих податків і зборів та інших вирахувань з доходу.
Відповідно до п. 5.4 розд. ІІ, п. 2.3 розд. ІІІ НП(С)БО 25, у статті «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 2050 звіту про фінрезультати) показується виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів.
Таким чином, до складу витрат вартість товарів потрапить в тому періоді, коли вони реалізовані, або використані іншим чином у господарській діяльності підприємства.
Наприклад, якщо придбані у 2020 товари будуть продані у 2021 році, то саме у 2021 році вартість цих товарів буде віднесено до складу витрат.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити