• Посилання скопійовано

Відображення мікропідприємством витрат на придбання товару

Мікропідприємство придбало товари в кінці 2020 року. Коли вартість цих товарів відноситься до витрат – в 2020 році, коли товари було придбано, чи в тому році, коли товари будуть продані чи іншим чином використані в господарській діяльності?

Облік придбаних товарів і відображення їх у фінзвітності

Запаси, до складу яких включаються і придбані товари (див. п. 6 П(С)БО 9), визнаються активом, якщо підприємство очікує в майбутньому отримати економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена (див. п. 5 П(С)БО 9).

Тобто, якщо підприємство очікує продати придбані товари чи використати їх іншим чином у власній господарській діяльності, такі товари визнаються активом, тобто, їх відображають на балансі.

Причому первісна вартість таких товарів, за якою вони відображаються на балансі, визначається згідно з п. 9 П(С)БО 9. До первісної вартості включається сума, що сплачується постачальнику тощо.

Придбані товари відображаються проведенням: Дт 28 Кт 63 (див. п. 1 додатку 3 до Методрекомендацій №2). Поряд з цим, якщо підприємство покупець є платником ПДВ і придбаває товари з ПДВ, воно робить таке проведення: Дт 641 Кт 63. Нарешті, оплата постачальнику: Дт 63 Кт 31.

Відповідно до п. 2.7 розд. ІІ, п. 1.3 розділу ІІІ НП(С)БО 25, у статті «Запаси» в рядку 1100 балансу наводиться в тому числі вартість придбаних товарів.

Таким чином, якщо запаси у 2020 році придбані і на кінець року не використані, не продані, вони в фінансовій звітності відображаються в рядку 1100 «Запаси» балансу.

 

Облік використаних запасів і відображення їх у фінзвітності

Якщо запаси використовуються, наприклад, продаються, вони списуються з балансу.

Наприклад, в п. 16 П(С)БО 9, наведені методи оцінки вибуття запасів. Обраний підприємством метод визначається його обліковою політикою.

Бухгалтерські проведення, якими відображається вибуття запасів (в тому числі товарів), наведені в додатку 3 до Методрекомендацій 2. Наприклад, в разі продажу товарів будуть проведення (п. 19 додатку 3 до Методрекомендацій №2):

  • Дт 36 Кт 70 – продаж товару;
  • Дт 70 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ, якщо підприємство є платником ПДВ;
  • Дт 70 Кт 79 – дохід від продажу;
  • Дт 90 Кт 28 – списана собівартість товару;
  • Дт 79 Кт 90 – собівартість проданого товару віднесена на фінрезультати;
  • Дт 31 Кт 36 – отримана оплата від покупця за продані товари.

Таким чином, товари списуються з балансу і відносяться на витрати в тому періоді, коли вони використовуються.

Відповідно до п. 5.1 розд. ІІ, п. 2.1 розд. ІІ НП(С)БО 25, у статті «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 2000 звіту про фінрезультати) відображається дохід від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг без непрямих податків і зборів та інших вирахувань з доходу.

Відповідно до п. 5.4 розд. ІІ, п. 2.3 розд. ІІІ НП(С)БО 25, у статті «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» (рядок 2050 звіту про фінрезультати) показується виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів.

Таким чином, до складу витрат вартість товарів потрапить в тому періоді, коли вони реалізовані, або використані іншим чином у господарській діяльності підприємства.

Наприклад, якщо придбані у 2020 товари будуть продані у 2021 році, то саме у 2021 році вартість цих товарів буде віднесено до складу витрат.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202523
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202552
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202522
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025228
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 770