• Посилання скопійовано

Податкові наслідки надання приміщення у позичку неприбутковою організацією

Чи має право неприбуткова організація надавати у позичку приміщення підприємству (засновником якого є така організація), підприємцю або іншим неприбутковим організаціям? Які податкові наслідки для надавача та отримувача такої позички?

Нагадаємо, що пп. 133.4.2 ПКУ для неприбуткових організацій встановлено вимогу, згідно з якою доходи (прибутки) такої неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

При цьому, тернопільські податківці зауважували, що у разі, якщо придбані неприбутковою організацією товарно-матеріальні цінності або основні засоби використовуються не за цільовим призначенням, то така неприбуткова організація повинна розрахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 18%, виходячи із балансової вартості використаних за нецільовим призначенням активів.

Таким чином, неприбуткова організація може надавати приміщення у позичку, однак лише у тому випадку, якщо таке надання передбачено установчими документами такої неприбуткової організації та відповідає її меті та цілям. В інакшому випадку це буде розцінено податківцями як використання доходів неприбуткової організації не за призначенням і призведе до втрати статусу неприбутковості та оподаткування таких доходів податком на прибуток у розмірі 18%.

Разом з тим неприбуткова організація продовжує нараховувати амортизацію на таке приміщення і включає її до складу витрат із відповідним відображенням у звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.

 

ПДВ

Згідно з пп. «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, за пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Однак, база оподаткування операцій з постачання послуг в даному випадку не може бути нижче звичайних цін.

Отже, якщо організація є платником ПДВ, то при наданні приміщення у позичку вона зобов'язана нараховувати ПЗ з ПДВ виходячи із звичайних цін оренди такого приміщення та складає дві податкові накладні:

  • одну на фактично ціну наданої послуги (оскільки послуга надається безоплатно, то база оподаткування в такій ПН буде становити 0);
  • другу на суму звичайної ціни оренди такого приміщення з типом причини 15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, над фактичною ціною постачання.

 

Наслідки для позичкоотримувача

Що ж до податкових наслідків для позичкоотримувача, то тут необхідно виходити з його системи оподаткування. Якщо це платник податку на прибуток, то така позичка не впливає ані на склад його доходів, ані на склад витрат. Разом з тим права на ПК з ПДВ у такого платника також не буде (на нього податкова накладна складається на 0). Не вплине така операція і на склад доходів та витрат іншої неприбуткової організації.

А ось, якщо отримувачем позички є платник ЄП, то вважаємо, що податківці будуть наполягати на виникненні доходу у такого платника податку виходячи із звичайних цін на таку оренду (як безоплатно отримані послуги). Детальніше позицію податківців ми розглядали тут.

Бухгалтерський облік операцій з надання та отримання майна у позичку ми розглядали у цій статті.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418