Дохід від помилково отриманих коштів
Пункт 1.24 Закону №2346 поділяє подібні платежі на помилкові та неналежні.
Помилковий переказ - рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини банку або іншого суб'єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому цієї суми у готівковій формі.
Неналежний переказ - рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини ініціатора переказу, який не є платником, відбувається її списання з рахунка неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому суми переказу в готівковій чи майновій формі.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції №22 особа, якій без законних підстав зарахована сума переказу на її рахунок є неналежним отримувачем.
Якщо помилки припустився банк, то останній відповідно до Закону №2346 зобов'язаний негайно після виявлення помилки переказати за рахунок власних коштів суму переказу належному отримувачу та повідомити неналежного отримувача про здійснення помилкового переказу і про необхідність ініціювання ним переказу еквівалентної суми коштів цьому банку протягом 3 робочих днів з дати надходження такого повідомлення.
Якщо ж помилився платник (ініціатор переказу), слід врахувати таке:
Раніше п. 6 Указу Президента України №227/95, був передбачений п’ятиденний строк на повернення помилково зарахованих коштів. Ця умова діяла для всіх підприємств незалежно від форм власності. На сьогодні цей Указ втратив чинність.
Але це не знімає відповідальності з неналежного отримувача щодо повернення помилково отриманих коштів, оскільки у разі неповернення таких коштів у зазначений строк спір вирішується в судовому порядку.
У консультації ми радили повертати помилково отримані кошти в межах строків позовної давності, який становить три роки. Також цю проблему ми розглядали тут на підставі відповідей ДПС та НБУ на наші запити.
Звітність
У разі нецільового використання коштів неприбутковою організацією вона зобов'язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток.
Звідси, можна зробити висновок, що оскільки неприбуткова організація отримала в IV кварталі помилкові перераховані кошти та не витратила на нецільове використання, то ніякого доходу не виникає і в звітності не відображається, навіть якщо ці кошти будуть повернуті і іншому кварталі, оскільки не виникає права власності на ці кошти.
Повернення коштів
Зазвичай на практиці платник звертається до одержувача з листом про прохання повернути помилково перераховані кошти на відповідні реквізити банку з зазначенням суми за підписами та печаткою (у разі її застосування).
У разі, якщо такий лист не надійшов, то підприємство, яке отримало такі кошти і визнавши їх помилковим, в межах строків позовної давності (3 роки), самостійно приймає рішення про їх повернення.
Для цього в платіжному дорученні на повернення коштів, у призначенні платежу в довільній формі зазначаєте, наприклад, «повернення помилково отриманих коштів за платіжним дорученням №12 від 16.01.2020 р. без ПДВ».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити