• Посилання скопійовано

Помилково отримані кошти неприбутковою організацією: чи буде доходом організації?

Неприбуткова організація помилково отримала в грудні 2019 р. грошові кошти на поточний рахунок. 1 січня 2020 року ці кошти організація не повернула (не було листа на повернення). Чи буде отримання таких коштів доходом організації? Чи відображаються такі неповернуті кошти в звітності за IV квартал?

Дохід від помилково отриманих коштів

Пункт 1.24 Закону №2346 поділяє подібні платежі на помилкові та неналежні.

Помилковий переказ - рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини банку або іншого суб'єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому цієї суми у готівковій формі.

Неналежний переказ - рух певної суми коштів, внаслідок якого з вини ініціатора переказу, який не є платником, відбувається її списання з рахунка неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому суми переказу в готівковій чи майновій формі.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції №22 особа, якій без законних підстав зарахована сума переказу на її рахунок є неналежним отримувачем.

Якщо помилки припустився банк, то останній відповідно до Закону №2346 зобов'язаний негайно після виявлення помилки переказати за рахунок власних коштів суму переказу належному отримувачу та повідомити неналежного отримувача про здійснення помилкового переказу і про необхідність ініціювання ним переказу еквівалентної суми коштів цьому банку протягом 3 робочих днів з дати надходження такого повідомлення.

Якщо ж помилився платник (ініціатор переказу), слід врахувати таке:

Раніше п. 6 Указу Президента України №227/95, був передбачений п’ятиденний строк на повернення помилково зарахованих коштів. Ця умова діяла для всіх  підприємств незалежно від форм власності. На сьогодні цей Указ втратив чинність.

Але це не знімає відповідальності з неналежного отримувача щодо повернення помилково отриманих коштів, оскільки у разі неповернення таких коштів у зазначений строк спір вирішується в судовому порядку.

У консультації ми радили повертати помилково отримані кошти в межах строків позовної давності, який становить три роки. Також цю проблему ми розглядали тут  на підставі відповідей ДПС та НБУ  на наші запити.

 

Звітність

У разі нецільового використання коштів неприбутковою організацією вона зобов'язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток.

Звідси, можна зробити висновок, що оскільки неприбуткова організація отримала в IV кварталі помилкові перераховані кошти та не витратила на нецільове використання, то ніякого доходу не виникає і в звітності не відображається, навіть якщо ці кошти будуть повернуті і іншому кварталі, оскільки не виникає права власності на ці кошти.

 

Повернення коштів

Зазвичай на практиці платник звертається до одержувача з листом про прохання повернути помилково перераховані кошти на відповідні реквізити банку з зазначенням суми за підписами та печаткою (у разі її застосування).

У разі, якщо такий лист не надійшов, то підприємство, яке отримало такі кошти і визнавши їх помилковим, в межах строків позовної давності (3 роки), самостійно приймає рішення про їх повернення.

Для цього в платіжному дорученні на повернення коштів, у призначенні платежу в довільній формі зазначаєте, наприклад, «повернення помилково отриманих коштів за платіжним дорученням №12 від 16.01.2020 р. без ПДВ».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418