• Посилання скопійовано

Підприємство, зареєстроване в IV кв. 2012 р., не має сплачувати авансових внесків протягом 2013 року

Якщо фірма створена у IV кварталі 2012 року, то коли подавати першу декларацію з податку на прибуток та чи необхідно сплачувати авансові внески в 2013 році?

Відповідно до пп. 152.9.2 ПКУ, у разі якщо підприємство ставиться на облік податковим органом як платник податку на прибуток у середині податкового періоду, перший звітний податковий період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем наступного податкового періоду. Слід зазначити, що для підприємства, створеного в IV кварталі, питання, коли вперше подавати декларацію з прибутку та що для нього буде першим звітним періодом, законодавчо не врегульоване.

Так, наразі питанню звітування та сплати авансових внесків з податку на прибуток присвячено п. 57.1 ПКУ та УПК №1171. Серед тих платників, які мають право або повинні подавати декларації за квартальні «проміжки», пунктом 57.1 ПКУ прямо визначено дві категорії:


1. Платники, які сплачують авансовий внесок, але за підсумками I кварталу отримали збиток або не отримали прибутку. Такі платники мають право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал. При цьому вони авансових внесків у другому — четвертому кварталах звітного (податкового) року не сплачують, а податкові зобов'язання визначають на підставі податкової декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік.

2. Підприємства, які за підсумками минулого року не отримали прибутку або отримали збиток, податкові зобов'язання не нараховували і не мали базового показника для визначення авансових внесків у наступному році. Водночас за підсумками першого кварталу звітного року вони отримують прибуток. Такі підприємства мають подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали звітного року та за звітний рік для нарахування та сплати податкових зобов'язань.

Відсутність необхідності сплачувати авансові внески створеним у IV кварталі підприємствам підтверджується відповіддю на запитання №4 в УПК №1171:

«Які платники податку на прибуток не повинні сплачувати авансових внесків?

Відповідь. Не повинні сплачувати авансові внески, зокрема:

— платники, що пройшли державну реєстрацію та взяті на облік як платники податку на прибуток в органах державної податкової служби протягом IV кварталу року, що передує звітному».

Таким чином, підприємства, створені у IV кварталі 2012 року, не є платниками податку на прибуток, які сплачують авансові внески з цього податку. Нагадаємо, що протягом 2013 року застосовується ставка податку на прибуток 19%, а підприємство було створене у 2012 році, коли діяла ставка податку у розмірі 21%.

Коли ж такі підприємства мають подавати декларацію з податку на прибуток? На думку автора, враховуючи норми п. 57.1, пп. 49.18.3 та пп. 152.9.2 ПКУ, підприємство — платник податку на прибуток, яке було зареєстровано протягом IV кварталу 2012 року, має подати декларацію з податку на прибуток за період від дати реєстрації та за весь період 2013 року в строк до 1 березня 2014 року. При цьому таке підприємство в 2013 році авансових внесків з податку на прибуток сплачувати не повинне.

Нагадаємо, що, згідно з пп. 49.18.3 ПКУ, податкові декларації за звітний календарний рік (якщо протягом року декларації не подавалися) підприємство повинно подати протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Аналогічна точка зору висловлена у відповіді на запитання №10 у вищезгаданій УПК №1171.

Щоправда, податківці мають і іншу позицію. Мотивуючи тим, що у 2012 і 2013 роках діють різні ставки податку на прибуток, в ЄБПЗ (підкатегорія 110.30.01) вони висловили думку, що підприємство, яке зареєстроване у IV кварталі певного року, має застосовувати ставку податку на прибуток, яка була чинна на період реєстрації, та відзвітувати з податку на прибуток за підсумками податкового періоду, який розпочинається з дати реєстрації і закінчується останнім календарним днем такого року. Крім того, такі платники в I кварталі наступного року застосовують ставку податку на прибуток, чинну в I кварталі наступного року, та подають декларацію з податку на прибуток за підсумками періоду, який розпочинається з початку року та закінчується останнім календарним днем I кварталу наступного року.

Тож, оскільки наразі питання зі строками (звітними періодами) подання декларацій з прибутку підприємствами, створеними в IV кварталі 2012 (або будь-якого наступного) року, ПКУ чітко не врегульовано, радимо таким платникам отримати індивідуальну податкову консультацію відповідно до ст. 52 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»