Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Витрати від сплати роялті нерезидентам: як визначити?

Підприємство за І квартал 2019 р. сплатило роялті нерезидентам у сумі 70 тис. грн. Дохід підприємства за 2018 р. склав 1 млн грн. Крім того, за І квартал 2019 р. підприємство отримало дохід у вигляді роялті в сумі 8 тис. грн. Як розрахувати суму за формулою, на яку підприємство повинно збільшити свій фінрезультат при складанні декларації з прибутку за І квартал 2019 р.?

Запитання:

Підприємство за І квартал 2019 року сплатило роялті нерезидентам у сумі 70 тис. грн. Чистий дохід підприємства за 2018 рік склав 1 млн грн. Крім того, за І квартал 2019 року підприємство отримало дохід у вигляді роялті в сумі 8 тис. грн. Нерезиденти не підпадають під перелік, наведений в пп. 140.5.7 ПКУ. Як розрахувати суму за формулою пп. 140.5.6 ПКУ, на яку підприємство повинно збільшити свій фінрезультат при складанні декларації з прибутку за І квартал 2019 року?

 

Відповідь:

Відповідно до пп. 140.5.6 ПКУ фінрезультат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат щодо нарахування роялті (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ) на користь нерезидента (у т. ч. нерезидента, зареєстрованого у державах (на територіях), зазначених у пп. 39.2.1.2 ПКУ), що перевищує суму доходів від роялті, збільшену на 4% чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за рік, що передує звітному (крім суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері телебачення і радіомовлення відповідно до Закону «Про телебачення і радіомовлення»), а для банків - в обсязі, що перевищує 4% доходу від операційної діяльності (за вирахуванням ПДВ) за рік, що передує звітному.

Вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки», відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ, але без подання звіту.

Мінфін в УПК №887 повідомляє, що для виконання вимог пп. 140.5.6 ПКУ платнику податку також необхідно визначити, чи є здійснена операція контрольованою. У разі, якщо операцію не може бути ідентифіковано як контрольовану, та сума витрат не підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки», відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ, платник податку повинен здійснити коригування фінрезультату до оподаткування на суму витрат щодо нарахування, що перевищує суму доходів від роялті, збільшену на 4% чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за даними фінзвітності за рік, що передує звітному.

Правила контролю за трансфертним ціноутворенням контрольованих операцій визначено ст. 39 ПКУ.

Одним з критеріїв визнання операцій контрольованими є одночасне виконання таких умов:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухобліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких госпоперацій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухобліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік (пп. 39.2.1.7 ПКУ).

Отже, для цілей визнання операції контрольованою платнику податку необхідно використовувати дані бухобліку за відповідний звітний (податковий) рік, у якому проводилися такі госпоперації.

Оскільки вартісні критерії визнання операції (операцій) контрольованою для цілей виконання вимог ст. 39 ПКУ обраховуються за результатами податкового (звітного) року, то коригування фінрезультату до оподаткування за операціями з нерезидентами, визначеними в пп. 140.5.6 ПКУ, здійснюються за результатами податкового (звітного) року та відображаються у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за податковий (звітний) рік.

ДФС у м. Києві в ІПК від 26.09.2018 р. №4162/ІПК/26-15-12-03-11 повідомляє, що фінрезультат збільшують платники податку, які протягом звітного періоду нараховували роялті на користь будь-якого нерезидента, якщо сума витрат із нарахування роялті перевищує суму доходу, отриману у вигляді роялті, збільшену на 4% чистого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг) за рік, що передує звітному (коригування здійснюється на суму перевищення).

За умовами запитання складемо розрахунок.

 

Розрахунок

Суми витрат щодо нарахування роялті на користь нерезидента, що перевищує суму доходів від роялті, збільшену на 4% чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за рік, що передує звітному.

 

Показники

Сума, грн.

Сума витрат по нарахуванню роялті на користь нерезидента

70 000

Сума доходів від роялті за І кв. 2019 р.

8 000

Сума чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за рік, що передує звітному (тобто, за 2018 рік)

1 000 000

4% чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за рік, що передує звітному (1 000 000 х 4%)

40 000

Сума доходів від роялті, збільшена на 4% чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за рік, що передує звітному (8000 + 40000)

48 000

Сума витрат по нарахуванню роялті на користь нерезидента, що перевищує суму доходів від роялті, збільшена на 4% чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за даними фінансової звітності за рік, що передує звітному (70000 - 48000)

22 000


Отже, в ситуації, яка розглядається, фінрезультат податкового (звітного) періоду збільшується на 22 000 грн та відображається в рядку 3.1.8 додатку РІ до рядка 03 Декларації з прибутку.

Нагадаємо, що особливості оподаткування нерезидентів встановленні п. 141.4 ПКУ.

Відповідно до пп. «в» п. 141.4.1 ПКУ доходи у вигляді роялті, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ.

Резидент, що здійснює на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження госпдіяльності, на виконання вимог пп. 141.4.2 ПКУ утримує податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15% їх суми та за їх рахунок. Податок, утриманий з доходів нерезидентів, сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Отже, виплата роялті нерезидентам та утриманий з них податок відображається в рядку 3 табл. 1 додатку ПН до рядка 23 Декларації з прибутку.

***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Нерезиденти , Податок на прибуток , Роялті

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі