Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Отримання поворотної фіндопомоги від нерезидента в гривнях: податкові наслідки

Які податкові наслідки для підприємства у разі, якщо засновник - нерезидент надає поворотну фінансову допомогу в гривнях на рахунок підприємства? Чи буде така операція контрольованою? На який термін можна оформити надання такої допомоги?

Згідно з пп. 14.1.257 ПКУ фінансова допомога – це допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.

Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, яка надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Перш за все зазначимо, що в зв’язку з прийняттям Закону «Про валюту і валютні операції» скасовується процедура реєстрації резидентами в НБУ зовнішніх запозичень.

 

Термін для повернення поворотної фіндопомоги

Законодавчо терміни повернення ПФД не встановлено – такий строк визначається сторонами самостійно в договорі.

 

Податок на прибуток

Варто зазначити, що різниця, яка передбачена п. 140.2 ПКУ, розраховується виходячи з розміру нарахованих відсотків. У даному ж випадку відсотки не нараховуються, тож відповідно податкова різниця не виникає.

Відповідно така операція враховується при розрахунку фінрезультату до оподаткування виключно за правилами бухобліку.

 

Бухоблік

Отримання поворотної фіндопомоги призводить до збільшення активів підприємствам з одночасним виникненням зобов’язань, а повернення такої ПФД з одночасним зменшенням активів призведе і до зменшення зобов’язань підприємства. Таким чином, операція з отримання ПФД не включається до доходу отримувача, а операція з повернення відповідно до витрат.

Сума ПФД не впливає на визначення фінрезультату до оподаткування.

Облік ПФД ведеться на відповідному рахунку в залежності від строків її повернення:

  • 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті», якщо строк повернення позики згідно із договором більший як 12 місяців з дати складання фінзвітності (закінчення звітного періоду);
  • 685 «Розрахунки з іншими кредиторами», якщо позику слід повернути не пізніше, ніж протягом 12 місяців з дати складання фінзвітності (закінчення звітного періоду);

Отже, якщо ПФД планують повернути пізніше ніж через 12 місяців з дати складання фінзвітності, то облік такої ПФД здійснюється на рахунку 505, а у разі настання року повернення такої ПФД її переводять на рахунок 685 записом Дт 505 Кт 685.

 

Контрольовані операції

Відповідно до пп. 39.2.1.7 ПКУ госпоперації, передбачені пп. 39.2.1.1 – 39.2.1.3 і 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухобліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких госпоперацій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухобліку, перевищує 10 млн гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

При цьому, пп. 39.2.1.4 ПКУ встановлено, що госпоперацією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, але не виключно фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо.

Оскільки, як ми зазначали вище, сума отримання та повернення ПФД не впливає на визначення фінрезультату до оподаткування, а відсотки (які могли б зменшити об’єкт оподаткування) не нараховуються, то відповідно сума наданої та поверненої ПФД не є контрольованою операцією.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Нерезиденти , Податок на прибуток , Облік , Фінансова допомога

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі