З 01.01.2015 р. об’єкт оподаткування податком на прибуток розраховують шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінзвітності відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).
Платники податку на прибуток, у яких минулорічний дохід не перевищує 20 млн грн, мають право не проводити коригування фінрезультату на всі різниці, визначені у ІІІ розділі ПКУ (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
При цьому, таке поняття, як «валові витрати», існувало лише у Законі «Про оподаткування прибутку підприємств», та втратило актуальність з 01.01.2011 р. з набранням чинності ПКУ.
Своєю чергою, згідно з п. 6 П(С)БО 16 витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Отже, надання безповоротної фінансової допомоги враховується платником податку у витратах звітного періоду і впливають на розрахунок фінрезультату до оподаткування.
Водночас слід зауважити, що згідно з пп. 140.5.10 ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку на прибуток (крім фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення пп. 140.5.9 ПКУ.
Платники єдиного податку не є платниками податку на прибуток.
Відповідно, якщо надавач безповоротної фінансової допомоги застосовує податкові різниці, то сума наданої безповоротної фінансової допомоги платнику єдиного податку збільшить ФР до оподаткування і потрапить до рядку 3.1.10 Розділу ІІІ Додатку РІ.
Якщо ж платник податку не застосовує податкові різниці, то збільшувати ФР до оподаткування не потрібно і така сума враховується у складі витрат і впливає на ФР до оподаткування. В такому випадку жодних особливостей по відображенню такої допомоги в декларації не передбачено.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити