• Посилання скопійовано

Чи може "єдинник" включати до ПК автомобіль, який використовуватиметься у госпдіяльності

Чи може фізособа - підприємець (ІІІ група єдиного податку) включати до складу податкового кредиту вантажний автомобіль, який буде використовувати у госпдіяльності? Чи можна вподальшому включати до податкового кредиту ПДВ при ремонті та утриманні такого автомобіля (паливо, запчастини)?

Згідно з ч. «а» та «б» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг, необоротних активів. При цьому податковий кредит визначається виходячи з договірної вартості придбання таких товарів/послуг, необоротних активів.

При цьому, підставою для нарахування податкового кредиту є складена та зареєстрована продавцем податкова накладна на постачання таких товарів/послуг/необоротних активів (п. 201.10 ПКУ).

Податківці у інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», у категорії 101.13, вважають, що оскільки за ЦКУ суб’єктами права власності є юридичні та фізичні особи, то власником такого автомобіля є просто фізособа, а не підприємець. І виходячи з цього, суб’єкт господарювання за п. 198.5 ПКУ повинен нарахувати податкові зобов’язанні, оскільки такі активи призначаються для використання не у господарській діяльності.

Однак, право власності на автомобіль виникає саме у фізособи, а не у підприємця – платника ПДВ, тож  на підприємця податкова накладна не виписується і податковий кредит не виникає. 

Відповідно до цього, можна зробити висновок, що податківці будуть наполягати на нарахуванні податкових зобов’язань при придбанні товарів/послуг на утримання такого автомобіля.

Варто зважати на ч. 1 ст. 320 ЦКУ, в якій зазначається, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності. Отже, на нашу думку, податковий кредит щодо витрат на утримання такого автомобіля підприємець може включати до податкового кредиту та не нараховувати податкові зобов’язання, однак підприємець повинен підготовитись до обґрунтування таких витрат (шляхові листи, акти списання, ТТН та інші первинні документи).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.202499
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202413
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024186
  • Особливості ПДВ в разі оплати фізособою за послуги, надані бюджетній установі
    Фізособа – працівник бюджетної установи оплатила зі свого особистого банківського рахунку на рахунок ТОВ (платник ПДВ) за послуги у сфері інформатизації за укладеним із даною установою та ТОВ договору про надання послуг. Як провести даний платіж в бухобліку? Як нарахувати ПДВ, якщо є виписаний рахунок і акт про надання послуг, а оплата надійшла не з бюджетного рахунку?
    12.04.202426
  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024601