Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Відшкодування вартості зіпсованого товару: як відобразити в бухобліку?

Підприємство надало зерно на елеватор згідно з договором відповідального зберігання. Під час зберігання зерно було пошкоджено. Суд прийняв рішення щодо відшкодування вартості пошкодженого зерна, за яким елеватор перерахував підприємству 150000 грн. Чи нараховується ПДВ на цю суму та як її провести у бухобліку?

Відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ, зокрема, є операції платників ПДВ з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

В даному випадку оподатковуваної операції постачання товарів – зерна кукурудзи – немає, а є відшкодування вартості зіпсованого майна, яке вже не буде використовуватись в господарському обороті. 

Але податківці мають іншу точку зору. Так, у підкатегорії «ЗІР» 101.07, у відповіді на питання: «Як оподатковується ПДВ операція з отримання/перерахування коштів як відшкодування збитків за пошкоджене (знищене, або втрачене) майно?» вони зазначають, що кошти, що надходять платнику ПДВ на його банківський рахунок як відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно, розцінюються як компенсація вартості такого майна та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ і підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ. 

Також про це вони зазначають у листі від 30.12.2016 р. № 28710/6/99-99-15-03-02-1 (наш коментар див. тут) та в ІПК від 07.07.2017 р. №1051/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Податківці посилаються на п.1 ст. 226 ГКУ, згідно з яким учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов’язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитки завдано іншим суб’єктам, - зобов’язаний відшкодувати на вимогу цих суб’єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.

Далі у відповіді податківці викладають основні правила оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів.

Відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

В даному випадку, на нашу думку, датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ буде дата надходження  коштів в рахунок відшкодування збитків, адже передання зерна на зберігання відбувалось в межах договору відповідального зберігання та не є оподатковуваною операцією.

Пунктом 188.1 ПКУ визначено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

В даному випадку базою оподаткування буде фактично отримана сума відшкодування вартості зерна кукурудзи. При цьому слід враховувати, що отримана сума відшкодування 150000,00 грн вже містить ПДВ в сумі 25000,00 грн.

Податкова накладна складається у загальному порядку на адресу елеватора, що перерахував кошти. У податковій накладній слід вказати ту кількість зерна кукурудзи, за яку отримано відшкодування в сумі 150000,00 грн, в т.ч. ПДВ 25000,00 грн. Ціна в даному випадку буде визначатись шляхом ділення суми отриманого відшкодування на кількість зерна, за яку його отримано.

Відповідно, якщо ПДВ на суму відшкодування нараховано у загальному порядку, то норми п. 198.5 ПКУ у такому випадку не застосовуються.

Якщо ж читати буквально норму пп. «а» п. 185.1 ПКУ та не вважати операцією постачання товарів факт отримання відшкодування від елеватора, то податкові зобов'язання з ПДВ на таке відшкодування не нараховуються. Натомість «вмикаються» норми пп. «г» п. 198.5 ПКУ, адже пошкоджене зерно не використане у господарській діяльності підприємства. І тут вже податкові зобов'язання нараховуються відповідно до п. 198.5 ПКУ. При цьому базою оподаткування буде вартість придбання цього зерна.

Отже, так чи інакше, а податкові зобов'язання з ПДВ виникають – чи за варіантом податківців на суму отриманого відшкодування, чи за п. 198.5 ПКУ на купівельну вартість зерна. На нашу думку, другий варіант більше відповідає нормам ПКУ.

 

Бухоблік

За рішенням суду (на дату такого рішення) слід списати пошкоджене зерно бухгалтерським записом Дт 947 Кт 201, 208 чи 27 (в залежності від того, на якому рахунку обліковувалася вартість зерна) – на облікову вартість зерна.  Одночасно слід визнати заборгованість елеватора з відшкодування збитку та дохід: Дт 375 Кт 716 на суму відшкодування 150000 грн. Отримання відшкодування відображається записом Дт 311 Кт 375.

Якщо підприємство нараховує ПДВ при отриманні відшкодування, слід зробити проведення Дт 716 Кт 641/ПДВ на дату отримання відшкодування. 

Якщо ж підприємство нараховує ПДВ на підставі пп. «г» п. 198.5 ПКУ, то замість проведення Дт 716 Кт 641/ПДВ робиться проведення Дт 949 Кт 641/ПДВ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі