Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Донарахування ПДВ до рівня звичайних цін

Підприємство займається вирощуванням жита. Чи потрібно донараховувати ПДВ, якщо продали жито нижче собівартості?

Відповідно до п. 188.1 ПКУ в даному випадку база оподаткування операції з постачання жита  визначається виходячи з його договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. При цьому база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін. Відповідно, в даному випадку слід визначати базу оподаткування продажу жита на рівні його звичайної ціни.

Що таке звичайна ціна, визначено у пп. 14.1.71 ПКУзвичайна ціна – це ціна товарів, визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Отже, в даному випадку звичайною ціною буде ціна продажу жита згідно договору, якщо не вдасться довести, що це не так. Якщо договірна ціна продажу жита визначалася між незалежними сторонами операції на підставі ринкових цін, то така ціна відповідає рівню ринкових цін. За цих умов донараховувати ПДВ немає потреби.

А от якщо жито буде продане за ціною, що нижча за ринкові ціни, то слід було б донарахувати ПДВ до рівня ринкових цін. 

Для цього слід скласти ще одну податкову накладну на суму перевищення звичайної (ринкової) ціни жита над його договірною ціною – на додачу до податкової накладної, що складається на фактичну договірну ціну постачання та надається отримувачу.  Ця друга податкова накладна не надається отримувачу з типом причини 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані (п. 15 Порядку №1307). Можна також скласти зведену податкову накладну не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, з урахуванням сум ПДВ, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг за відповідний місяць, також з типом причини 15.

Продаж продукції за звичайними (ринковими) цінами, але нижче собівартості не потребує донарахування зобов’язань з ПДВ. При цьому не має значення, з яких витрат складається собівартість жита – чи  понесені вони з ПДВ чи без ПДВ. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Собівартість , Торгівля

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі