• Посилання скопійовано

За операцією переведення боргу підприємство не втрачає суми кредиту з ПДВ, відбувається лише зміна в аналітиці щодо постачальника

Підприємство за передоплатою постачальнику (підприємство А) відобразило кредит з ПДВ. Постачальником (що не може здійснити поставку товару) запропоновано укласти договір про переведення боргу на нового боржника (підприємство Б), який відвантажить товар покупцеві. Які наслідки укладення договору для покупця в частині кредиту з ПДВ?

Згідно ч. 1 ст. 520 ЦКУ боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Форма договору про переведення боргу визначається відповідно до ст. 513 ЦКУ. Договір укладається в такій ж формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання. Договір про переведення боргу, як правило укладається у формі тристороннього договору.

Перед укладанням  договору слід здійснити звірку та підписати акт звірки між підприємством та боржником (підприємство А). Згодом підприємство повинно погодити рішення про згоду переведення боргу до нового боржника (підприємство Б). І далі слід підписати договір між особами або укласти як зазначено вище трьохсторонню угоду.

Наслідками операції заміни боржника у зобов'язанні є вибуття первинного боржника із зобов'язання, вступ до зобов'язання нового боржника та збереження у повному обсязі змісту зобов'язання при зміні суб'єктного його складу. 

На дату перерахування авансу у підприємства не виникає наслідків у бухобліку, отже на фінансовий результат це не впливає, відповідно це не підлягає оподаткуванню податком на прибуток. Проте, за п. 187.1 та 198.2 ПКУ у сторін оперецій за отриманим та перерахованим авансом виникали наслідки з ПДВ і на підставі отриманої та зареєстрованої ПН від підприємства А був відображений ПК. 

На дату підписання договору про переведення боргу поставка товару підприємством А не буде здійснюватись, тому у первісного боржника (підприємство А) є можливість здійснити коригування ПЗ з ПДВ. Наприклад у консультації  податківці повідомляють, що: "постачальник (боржник) — платник ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати визначив ПЗ з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів, та/або відбулася зміна умов договору, то постачальник (підприємство А) може скласти РК до податкової накладної та зменшити нараховану суму ПЗ з ПДВ. Такий РК до податкової накладної відповідно до п. 192.1 ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих ПЗ, а для покупця підставою для зменшення ПК".

На дату постачання товару від нового боржника (підприємство Б) у покупця виникає право на ПК за податковою накладною складеною новим боржником. 

Отже, за операцією переведення боргу підприємство не втрачає суми ПК, відбувається лише зміна в аналітиці щодо постачальника. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024492
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252