• Посилання скопійовано

За операцією переведення боргу підприємство не втрачає суми кредиту з ПДВ, відбувається лише зміна в аналітиці щодо постачальника

Підприємство за передоплатою постачальнику (підприємство А) відобразило кредит з ПДВ. Постачальником (що не може здійснити поставку товару) запропоновано укласти договір про переведення боргу на нового боржника (підприємство Б), який відвантажить товар покупцеві. Які наслідки укладення договору для покупця в частині кредиту з ПДВ?

Згідно ч. 1 ст. 520 ЦКУ боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Форма договору про переведення боргу визначається відповідно до ст. 513 ЦКУ. Договір укладається в такій ж формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання. Договір про переведення боргу, як правило укладається у формі тристороннього договору.

Перед укладанням  договору слід здійснити звірку та підписати акт звірки між підприємством та боржником (підприємство А). Згодом підприємство повинно погодити рішення про згоду переведення боргу до нового боржника (підприємство Б). І далі слід підписати договір між особами або укласти як зазначено вище трьохсторонню угоду.

Наслідками операції заміни боржника у зобов'язанні є вибуття первинного боржника із зобов'язання, вступ до зобов'язання нового боржника та збереження у повному обсязі змісту зобов'язання при зміні суб'єктного його складу. 

На дату перерахування авансу у підприємства не виникає наслідків у бухобліку, отже на фінансовий результат це не впливає, відповідно це не підлягає оподаткуванню податком на прибуток. Проте, за п. 187.1 та 198.2 ПКУ у сторін оперецій за отриманим та перерахованим авансом виникали наслідки з ПДВ і на підставі отриманої та зареєстрованої ПН від підприємства А був відображений ПК. 

На дату підписання договору про переведення боргу поставка товару підприємством А не буде здійснюватись, тому у первісного боржника (підприємство А) є можливість здійснити коригування ПЗ з ПДВ. Наприклад у консультації  податківці повідомляють, що: "постачальник (боржник) — платник ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати визначив ПЗ з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів, та/або відбулася зміна умов договору, то постачальник (підприємство А) може скласти РК до податкової накладної та зменшити нараховану суму ПЗ з ПДВ. Такий РК до податкової накладної відповідно до п. 192.1 ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих ПЗ, а для покупця підставою для зменшення ПК".

На дату постачання товару від нового боржника (підприємство Б) у покупця виникає право на ПК за податковою накладною складеною новим боржником. 

Отже, за операцією переведення боргу підприємство не втрачає суми ПК, відбувається лише зміна в аналітиці щодо постачальника. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243771
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024246