• Посилання скопійовано

Оренда серверу: наслідки з ПДВ та сплати податку з доходів нерезидента-орендодавця

Підприємство планує орендувати у нерезидента сервер. Які наслідки можливі з ПДВ за такою операцією та як сплачувати податок з доходів нерезидента?

Податок з доходів нерезидентів (податок на репатріацію)

Якщо нерезидент, який надає послугу, є юрособою, оподаткування його доходів здійснюється за правилами п. 141.4 ПКУ.

Так, відповідно до пп. 141.4.1 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ. Сам перелік таких доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, теж визначено у пп. 141.4.1 ПКУ. При цьому працюють наступні правила.

Правило перше – оподатковуються податком на прибуток лише ті доходи, які чітко визначені пп. 141.4.1 ПКУ.

Серед них, згідно з пп. «й», зазначені інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення. Тобто, якщо йдеться про послуги, які не зазначені у пп. 141.4.1 ПКУ, то такі послуги резидентом податком на прибуток (або, як його ще часто називають, податком на репатріацію) не оподатковуються.

Орендна (лізингова) плата у пп. 141.4.1 ПКУ зазначена (пп. «ґ»). Отже, вона оподатковується податком на прибуток, і сплатити цей податок та відзвітувати про нього має саме резидент – суб’єкт господарювання, який користується орендованим майном і сплачує за це орендну плату.

Друге правилопп. 141.4.2 ПКУ встановлює ставку 15%, за якою доходи нерезидента-юрособи оподатковуються у загальному випадку.

Але деякі підпункти п. 141.4 ПКУ встановлюють окремі ставки для певних видів доходів (наприклад, для фрахту 6% - пп. 141.4.1 ПКУ, для винагороди за рекламні послуги 20% - пп. 141.4.6 ПКУ). 

Для орендної плати спеціальної ставки податку на прибуток не встановлено.  Тому орендна плата за оренду серверу має оподатковуватися резидентом-орендарем  за ставкою в розмірі 15%.

Виняток: ставка податку на прибуток для доходів нерезидентів, встановлена ПКУ, застосовується за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Такий порядок оподаткування та сплати податку встановлено пп. 141.4.2 ПКУ.

Щоб не сплачувати податок з доходів в Україні або сплачувати його за меншою ставкою за міжнародною угодою (як правило, у формі угоди про уникнення подвійного оподаткування), нерезидент, який отримує дохід джерелом походження з України, та резидент, який виплачує такі доходи, повинні дотримуватися правил, встановлених ст. 103 ПКУ.

Крім цього, для розуміння того, як працюють угоди про уникнення подвійного оподаткування, радимо прочитати лист ДПСУ від 27.12.2012 р. №12744/0/71-12/12-1017. Хоча норми ПКУ, на які в ньому посилаються, вже застарілі, але решта в цьому листі є цікавим і корисним.

Правило третєпп. 141.4.2 ПКУ визначає, що цей податок сплачується за рахунок доходів нерезидента і сплачується до бюджету під час такої виплати.

Але в деяких випадках окремі підпункти п. 141.4 ПКУ встановлюють обов’язок резидента, що виплачує дохід нерезиденту, сплатити податок з такого доходу за власний рахунок (приклад - винагорода за рекламні послуги  (пп. 141.4.6 ПКУ).

Щодо орендної плати, то податок на прибуток  утримується з її суми, а отже, нерезидент отримає такий дохід за мінусом сплаченого за нього податку.

Інформацію про виплачені доходи нерезидентам, суми утриманого з них податку та застосовану для оподаткування ставку резиденти зазначають у додатку ПН до декларації з податку на прибуток підприємства та відповідно й у рядку 23 ПН самої декларації. 

 

Оподаткування ПДВ

ДФСУ у листі від 29.06.2016 р. №14156/6/99-99-15-03-02-15 зазначила, що сервер підпадає під поняття рухомих речей. Такий висновок податківці зробили на основі положень п. 2 ст. 181 ЦКУ та п. 2 Порядку №522.

 

Якщо сервер знаходиться на території  України

Правила оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначено ст. 208 ПКУ.

Отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою податку на базу оподаткування, визачену згідно з п. 190.2 ПКУ (п. 208.2 ПКУ). Отже, незалежно від того, які послуги надаються нерезидентом, оподаткувати їх треба за ставкою 20%!

За п. 190.2 ПКУ базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких послуг з урахуванням податків та зборів, за винятком ПДВ, що включаються до ціни постачання відповідно до законодавства. Визначена вартість перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом НБУ на дату виникнення податкових зобов'язань.

Складати ПН потрібно за загальними правилами, на дату першої події (оплата послуг нерезиденту або за датою оформлення акту послуг за відповідний місяць в залежності від того,що відбулося раніше). 

При цьому отримувач послуг прирівнюється до платника податку для цілей застосування правил розділу V ПКУ, зокрема, щодо сплати податку (п. 208.5 ПКУ). У такому випадку у отримувача-платника ПДВ буде обов’язок нарахувати ПЗ з ПДВ та право на ПК з ПДВ за цією операцією. В декларації з ПДВ ПЗ з ПДВ слід буде відобразити в рядку 6, а ПК – у рядку 13. 

З огляду на зміст п. 4 розд. V Порядку №21 у рядку 6 вказуються обсяги послуг, отриманих від нерезидента на митній території України, а також коригування податкових зобов’язань, нарахованих за такими операціями. Тому обов’язок щодо заповнення відповідних рядків додатку Д1 виникає тільки у разі коригування раніше нарахованих ПЗ з ПДВ. 

 

Якщо сервер знаходиться за межами України

Оскільки місцем постачання нерезидентом послуг із надання в оренду (лізинг) рухомого майна (у тому числі серверів у мережі Інтернет) резиденту - платнику ПДВ вважається фактичне місце їх постачання, то операція з постачання послуг з оренди серверу за межами території України не є об’єктом оподаткування ПДВ. Це випливає із норми пп. "г" пп. 186.2.1 ПКУ, в якому йдеться про інші види послуг, пов'язаних із рухомим майном.

Хоча, якщо ж спиратися саме на пп. "г" п. 186.3 ПКУ, то місцем постачання є місце отримання послуг.  В такому разі у отримувача послуг виникає об'єкт оподаткування ПДВ.

Радимо звернутися до ДФС за письмовою консультацією з цього приводу.

Операції з отримання резидентом послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено за межами митної території України, повинні бути відображені у рядку 5 декларації з ПДВ з заповненням додатку Д6.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024558
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252