• Посилання скопійовано

Складаємо декларацію з ПДВ для сільгоспвиробників, які внесені до Реєстру отримувачів дотації

Як складається декларація з ПДВ сільгосптоваровиробниками, внесеними до Реєстру отримувачів дотації?

Внесення до Реєстру — це лише перший крок для отримання дотації. Саме за підсумками декларації з ПДВ, до якої будуть включені дані ПН з кодом «2», можна буде отримати бюджетну дотацію фактично.

Звертаємо увагу! Потрібно вчасно сплатити ПДВ за декларацією, за якою платник претендує на отримання дотації, адже якщо на наступний день після граничного строку сплати виникне заборгованість зі сплати ПДВ, бюджетна дотація за цей місяць не виплачується. Хоча несплата (або несвоєчасна сплата) ПДВ не є приводом для виключення платника ПДВ з Реєстру (п. 5 Порядку №83 у комплексі з п. 16-1.2 Закону №1877).

Відповідно до п. 9 Порядку №83, щомісяця протягом 3 робочих днів після граничного строку сплати ПДВ ДФС визначає суму бюджетної дотації для платників ПДВ. Далі у п. 12 Порядку №83 визначено, що ДФСУ надсилає до Казначейства та Мінагрополітики Реєстр, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації, його податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб — підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, сума бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачу, реквізити рахунка такого отримувача, з дотриманням вимог Законів «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронний цифровий підпис». Згідно з п. 13 Порядку №83, на підставі отриманого від ДФСУ Реєстру Казначейство в автоматичному режимі перераховує відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.

У які строки ДФСУ та Казначейство повинні здійснити ці операції, у Порядку №83 не зазначається. Ми можемо припустити, що вони повинні це зробити невідкладно після спливу вищезазначених 3 робочих днів. Своєю чергою, Казначейство повинне відзвітувати про здійснені платежі протягом 3 робочих днів з дня перерахування бюджетної дотації — воно передає до ДФС та Мінагрополітики інформацію про здійснення відповідних операцій для внесення до Реєстру (п. 15 Порядку №83).

Приклад. Платника ПДВ внесено до Реєстру 29 серпня 2017 р., і з цієї дати він набуває право формування ПН з кодом «2». Протягом вересня 2017 р. він складає та реєструє ПН з кодом «2», які будуть включені до декларації з ПДВ за вересень 2017 р., і лише за підсумками цієї декларації він може очікувати на отримання бюджетної дотації.

Хронологію подій, описаних у прикладі, показано в таблиці.

Таблиця

Хронологія подій від досягнення критеріїв отримання дотації до отримання коштів на рахунок

Дата Подія
31.07.2017 Досягнення 75-відсоткової частки дотаційних операцій
21.08.2017 Подання декларації з ПДВ за липень 2017
Заповнення реквізиту 06 заголовної частини декларації Заповнення таблиці 1 додатка 9 Заповнення таблиці 2 додатка 9 Право на отримання дотації
Так, цифра 2* ні так ні
23.08.2017 Подання заяви за формою №1-РОБД
29.08.2017 Включення до Реєстру та набуття статусу отримувача бюджетної дотації «заднім числом» з 01.07.2017, початок складання ПН з кодом «2»
20.09.2017 Подання декларації з ПДВ за серпень 2017, до якої включено дотаційні операції, здійснені 29, 30, 31 серпня 2017
Заповнення реквізиту 06 заголовної частини декларації Заповнення таблиці 1 додатка 9 Заповнення таблиці 2 додатка 9 Право на отримання дотації
Так, цифра 1** так так так
29.09.2017 Сплата ПДВ за декларацією за серпень 2017
04.10.2017 Протягом 3 р.д. після граничного строку сплати ПДВ ДФС визначає суму бюджетної дотації за підсумками декларації за серпень 2017 р. та інформації про вчасну сплату ПДВ
05.10.2017 Платники ПДВ отримав бюджетну дотацію на рахунок
30.09.2017 Формування показників декларації за вересень 2017 з урахуванням ПН з кодом «2», що складалися протягом всього місяця
20.10.2017 Подання декларації з ПДВ за вересень 2017 з сумою ПДВ до сплати (заповнений рядок 18 декларації)
Заповнення реквізиту 06 заголовної частини декларації Заповнення таблиці 1 додатка 9 Заповнення таблиці 2 додатка 9 Право на отримання дотації
Так, цифра 1 так так так
30.10.2017 Сплата ПДВ за декларацією за вересень 2017
02.11.2017 Протягом 3 р.д. після граничного строку сплати ПДВ ДФС визначає суму бюджетної дотації за підсумками декларації за вересень 2017 р. та інформації про вчасну сплату ПДВ
03.11.2017 На нашу думку, відразу після спливу попереднього терміну платники ПДВ повинні отримати бюджетну дотацію на рахунок
* Відповідно до п. 2 розділу V Порядку №21.
** Цифра 1 проставляється у всіх деклараціях, що подаються за періоди, коли платник ПДВ перебуває у Реєстрі.

Як бачимо, платник ПДВ, який у липні 2017 р. досягне показників, що дозволяють йому претендувати на бюджетну дотацію, саму дотацію зможе отримати на початку жовтня 2017 р., і лише за операціями, що він їх встиг здійснити протягом трьох останніх днів серпня 2017 р. Дотацію за підсумками роботі всього місяця можна буде отримати лише на початку листопада 2017 р.

Далі трохи докладніше зупинимось на заповненні декларації з ПДВ.

Формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ за дотаційними операціями в декларації

Розглянемо, як буде складатися декларація з ПДВ за вересень 2017 р. за умовами наведеного вище прикладу, коли сільгосптоваровиробник отримав право на складання ПН з кодом «2» з 29 серпня 2017 р.

«Вихідні» ПН у таблиці 1 додатка 5 до декларації. Вище ми з'ясували, що на дотаційні операції складаються окремі ПН з кодом «2» та заповненням графи 11 ПН. Такі ПН відображаються у таблиці 1 додатка 5 до декларації з ПДВ з позначкою у графі 4 «Ознака здійснення с/г операцій». Усі рядки таблиці 1 додатка 5 з такою позначкою підсумовуються, і ця сума зазначається у рядку цієї ж таблиці «за операціями, визначеними статтею 16№ Закону «Про державну підтримку сільського господарства України». Причому в таблиці 1 додатка 5 до декларації з ПДВ відображаються всі дотаційні операції, що здійснені у звітному періоді, включаючи ті, за якими ПН вчасно не зареєстрована в ЄРПН, зокрема, які не є зареєстрованими на момент подання декларації.

Коригування податкових зобов'язань у таблиці 1 додатка 1 до декларації. Якщо відповідно до ст. 192 ПКУ податкові зобов'язання за дотаційними операціями були відкориговані протягом звітного періоду, розрахунки коригування до ПН відображаються у таблиці 1 додатка 1 до декларації з ПДВ за тим же принципом, що і ПН в таблиці 1 додатка 5: з позначкою в графі 3.2 «ознака здійснення с/г операцій» та з виведенням підсумку в окремому рядку «у т.ч. за операціями, визначеними статтею 16 Закону «Про державну підтримку сільського господарства України».

Ці два показники входять до показників декларації за рядками 1.1 та 7, але окремо в декларації вони не наводяться. Вони сумуються та зазначаються у рядку 1 таблиці 1 додатка 9 до декларації з ПДВ — такі роз'яснення надають контролери в ІПК від 24.05.2017 р. №338/6/99-99-12-02-01-15/ІПК.

Формування «дотаційного» податкового кредиту. Аналогічні роз'яснення вони надають і щодо формування показника рядка 2 таблиці 1 декларації з ПДВ — так само заповнюємо «податковокредитні» таблиці додатків 1 та 5 — з позначками про здійснення сільгоспоперацій та підсумовуванням цих операцій в окремих рядках таблиці 2 додатка 5 та таблиці 2 додатка 1 до декларації з ПДВ.

Але якщо при відображенні «вихідних» ПН та РК питань не виникає — ми самі проставляємо код «2» та заповнюємо графу 11, то з «вхідними» ПН та РК ситуація інша. Наприклад, молочна ферма придбаває дизельне паливо для трактора у постачальника, який не є сільгосптоваровиробником, і відповідно, не надає ПН з кодом «2». Або закуповується фуражне зерно чи комбікорми у виробника чи трейдера, який теж не надає ПН з кодом «2». На нашу думку, сільгосптоваровиробники самостійно визначають, які вхідні ПН та РК призначаються для використання в дотаційній діяльності, та відповідно до цього проставляють позначки у графі 5 таблиці 2 додатка 5 та 3.2 таблиці 2 додатка 1.

Також в ІПК ДФСУ від 06.06.2017 р. №476/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці наполягають на тому, що податкові накладні, складені платником ПДВ за операціями з постачання сільськогосподарських товарів, визначених ст. 16-1 Закону №1877, та зареєстровані в ЄРПН до дати внесення такого платника до Реєстру, в додатку 9 та у окремих графах (рядках) додатків 1 та 5 до декларації з ПДВ не відображаються. І це незважаючи на те, що у самій формі декларації, у примітках до таблиць додатків 1 та 5 зазначено: «У графі проставляється позначка «+» у випадку здійснення операцій, визначених статтею 16 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», платниками податку, які внесені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» або які претендують на внесення до такого Реєстру». Тобто форма декларації передбачає окреме відображення дотаційних зобов'язань та кредиту з ПДВ до дати внесення платника ПДВ до Реєстру.

У рядку 3 таблиці 1 додатка 9 відображається арифметична різниця між показниками рядків 1 та 2 додатка 9. Але ця цифра не бере участі у формуванні суми дотації, яку має отримати сільгосптоваровиробник.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243371
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024233