• Посилання скопійовано

Обладнання, яке пов’язано з основним товаром, може бути передане у безоплатне користування

Підприємство імпортує пігменти фарб із-за кордону. Постачальник продає підприємству обладнання для змішування цих пігментів. Ці пігменти підприємство продає в такому ж стані, в якому купили з націнкою і передає обладнання покупцеві безкоштовно. Обладнання необхідне для виготовлення готової фарби. Як правильно оформити безкоштовну оренду даного обладнання?

Для того, щоби визначити правильне юридичне оформлення описаних у запитанні правовідносин, слід врахувати таке.

Обладнання, яке передається безкоштовно у користування, є річчю,  призначеною для обслуговування іншої (головної) речі і пов'язаною з нею спільним призначенням, є її приналежністю.  Приналежність слідує за головною річчю, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 186 ЦКУ).

Отже, Ви маєте обладнання, яке плануєте передати в оренду (користування) для цілей, визначених договором купівлі-продажу пігментів фарб. Тобто, Ваше обладнання (в цілях захисту інтересів власника та схоронності самого обладнання для можливості його використання за основним призначенням та збереження належного технічного стану), напряму повязане з товаром (пігментами фарб), які продаються.

Відтак, на практиці в подібних ситуаціях можуть бути використані наступні схеми оформлення господарських відносин:

1) у договорі купівлі-продажу (обов'язково!) слід вказати на продаж фарб та надання у безоплатне користування обладнання для отримання кінцевого товару (продукту) з проданої за цим договором вторсировини (в договорі купівлі-продажу має бути зазначено що порядок передання у використання обладнання обумовлюється окремо). При цьому, передача обладнання, умови використання, цільове призначення та порядок повернення обладнання після використання обумовлюється окремим додатком до договору купівлі-продажу;

2) умови щодо договору купівлі-продажу ті самі, що й у п. 1, але саме обладнання можна передати у безоплатне користування за договором позички (ст. 827-836 ЦКУ).

Так, за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. До договору позички застосовуються положення глави 58 ЦКУ (ст. 827 ЦКУ).

Договір позички між юридичними особами, а також між юридичною та фізичною особою укладається у письмовій формі (ч.2 ст. 828 ЦКУ).

Позичкодавцем може бути фізична або юридична особа. Особа, яка здійснює управління майном, може бути позичкодавцем за згодою власника. Юрособа, яка здійснює підприємницьку діяльність, не може передавати речі у безоплатне користування особі, яка є її засновником, учасником, керівником, членом її органу управління або контролю  (ст. 829 ЦКУ).

Якщо сторони не встановили строку користування річчю, він визначається відповідно до мети користування нею. (ч.1 ст. 831 ЦКУ)

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252