• Посилання скопійовано

Чи є послуги, що надає підприємство нерезиденту - об'єктом оподаткування ПДВ?

Підприємство, платник податку на прибуток та ПДВ, надає інформаційно-консультаційні та представницькі послуги нерезиденту та послуги з пошуку персоналу по Україні для роботи за кордоном. За договором, місцем поставки послуг є місцезнаходження замовника-нерезидента. Чи є такі послуги об’єктом оподаткування ПДВ?

Відповідно до п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ

Тобто, з метою оподаткування ПДВ місце надання послуг визначає не стільки зазначене у договорі або в первинних документах з їх надання, а норми ст. 186 ПКУ

Так, у п. 186.3 ПКУ міститься перелік послуг, місцем постачання яких вважається місце реєстрації отримувача послуг. До таких послуг, зокрема, належать:  консультаційні послуги (підпункт «в») та послуги з надання персоналу, у тому числі якщо персонал працює за місце здійснення діяльності покупця (підпункт «г»). 

Таким чином, місце надання цих послуг, якщо вони надаються нерезиденту, вважатиметься за межами митної території України. І такі послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ. 

Втім, слід враховувати, що послуги з надання персоналу і послуги з пошуку персоналу – це різні види послуг, тому слід уважно прочитати умови вашого договору. Якщо ви надаєте послуги з аутстафингу (про них ми писали тут>>>), то ПДВ не буде. А ось якщо ви лише допомагаєте знайти персонал для роботи за кордоном та укладаєте із ними договори, як посередник, такі послуги вважаються наданими на митній території України (на підставі п. 186.4 ПКУ) і оподатковуються ПДВ за ставкою 20%.

Читайте також тут>>>

Можливі суперечки із податківцями і щодо назв одного й того ж самого по суті виду послуг: «консультаційні» і «інформаційно-консультативні». Оскільки останнього виду послуг в п. 186.3 ПКУ немає, податківці можуть вирішити, що на цей вид послуг норми п. 186.3 ПКУ не поширюються. А отже, до них теж треба застосовувати норми п. 186.4 ПКУ, і оподатковувати їх як надані на митній території України. 

Те саме стосується надання представницьких послуг, оскільки ст. 186 ПКУ не містить цього виду послуг серед свого переліку. Якщо в акті з наданих послуг так і зазначатиметься «представницькі послуги», такі послуги можуть бути розціненими як послуги, що надаються на території виконавця, а отже будуть об’єктом оподаткування ПДВ. 

Тож, щоб уникнути від їх оподаткування ПДВ, радимо за можливості привести договір та відповідні первинні документи до назв послуг, наведених у п. 186.3 ПКУ. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.202524
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.2025327
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.2025109
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025364
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025157