За ПКУ в цій ситуації маємо подвійне оподаткування — два податкові зобов'язання і тільки один податковий кредит. І ось чому.
Для визначення ПЗ є аж дві підстави:
- поставка безоплатно отриманих товарів або зразків;
- їх використання не в господарській діяльності.
Щодо господарської діяльності зазначимо, що вона має бути спрямована на отримання доходу. Хоча б за рахунок понесених витрат, якщо вони призведуть до зростання економічних вигід у майбутньому, зокрема, через рекламу себе та своїх товарів.
Але при безоплатній роздачі безоплатно отриманого імпортного товару (зразки), навіть за наявності наказу та інших документів про таку роздачу, ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ за такими товарами слід все одно визначити, оскільки такі зразки рекламують нерезидента, який їх надав, а не підприємство, яке їх розповсюджує.
При цьому за визначенням постачання, наведеним у пп. 14.1.191 ПКУ, безоплатне розповсюдження товару відноситься до постачання. Ось вам і друга підстава для визнання податкового зобов'язання. Й тому у підприємства виникає обов'язок нарахувати ПЗ з ПДВ на дату такого безоплатного передання товару за п. 185.1 ПКУ та п. 187.1 ПКУ.
Що рятує від такого подвійного оподаткування, це те, що в обох зазначених випадках базою для визнання ПЗ є ціна придбання, або договірна вартість не нижче від ціни придбання (п. 189.1 ПКУ, п. 188.1 ПКУ). А в обох цих випадках і ціна придбання, і ціна розповсюдження дорівнює нулю. Митна вартість до уваги не береться! Звичайна ціна при цьому не застосовується!
Щоб виконати обов'язок щодо нарахування ПДВ, підприємству доведеться скласти дві «нульові» податкові накладні (одну на ім'я покупця, якщо він є платником ПДВ, або на неплатника, другу — на самого себе з типом причини «13») та зареєструвати їх в ЄРПН.
У ПН на ім'я покупця у графі 3 потрібно заповнити графи 3.1 (код товару згідно УКТ ЗЕД) та 3.2 (ознака імпортованого товару). У графі 3.2 проставляється позначка «Х». А у ПН з типом причини 13 графи 3.1, 3.2, 3.3, 5 — 9, 11 розділу Б не заповнюються.
У декларації з ПДВ такі ПН не відображатимуться.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись