• Посилання скопійовано

Умовне позначення коду в податковій накладній

Підприємство надає послуги з перевезень залізничним транспортом. Уклало договір доручення з контрагеном на транспортно-експедиційне обслуговування вантажів, за яким виступає експедитором, і угоду, в якій прописана комплексна ставка з організації перевезень вантажів, що встановлюється за 1 т вантажу. Який код вимірювання треба вказати в податковій накладній?

ЗапитанняПідприємство надає послуги з перевезень залізничним транспортом. Уклало договір доручення з контрагеном (кліентом) на транспортно-експедиційне обслуговування вантажів, за яким виступає експедитором, та додаткову угоду, в якій прописана комплексна ставка з організації перевезень вантажів клієнта, що встановлюється за 1 т вантажу. Який код вимірювання треба вказати в ПН? (вказували 2454 - грн, клієнт наполягає 2266 - обсяг перев. т) але ж підприємство отримало податкову накладну від перевізника в гривнях? Чи не буде це розцінюватись ДФС як податкова яма?

Відповідь:

Експедитор на дату виникнення ПЗ з ПДВ виписує клієнту ПН, в якій окремими рядками може відображатись вартість експедиторських послуг (винагорода експедитора) та вартість послуг з перевезення (якщо перевізник є платником ПДВ). Дата ПЗ та ПК з ПДВ за посередницькими договорами, як сказано у п. 189.4 ПКУ, визначається за загальними правилами згідно зі ст. 187 та 198 ПКУ.

Отже, на дату виникнення ПЗ з ПДВ експедитор складає ПН.  Реквізит “Опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг” є одним із обов'язкових реквізитів ПН (це графи 2, 4-6 ПН). І при складані ПН потрібно виходити, з того що є предметом договору. 

Якщо взяти до уваги лист ДФСУ від 03.10.2016 р. №21408/6/99-99-15-03-02-15, податківці вказують, що реквізит "Номенклатура товарів/послуг продавця" має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання послуг, та не повинен містити інших даних. Звідси робимо висновок: щоб визначитись з умовним позначенням відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (графа 4 ПН) та її кодом (графа 5 ПН), потрібно звернути увагу, як зазначено одиницю виміру послуг у первинних документах.

Якщо в акті наданих послуг експедитор зазначить одиницю вимірювання/обліку послуг з організації перевезень вантажів як «обсяг перевезень у тоннах», або скорочено «обсяг перев.т», аналогічну одиницю виміру треба казати і у ПН для клієнта.

Тоді у графах 4 та 5 “одиниця виміру товарів/послуг” ПН зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО:

  • графа 4  - обсяг перев.т, умовне позначення;
  • графа 5 - 2266, код відповідної одиниці вимірювання/обліку.

Крім того, ситуація, коли послуга придбавається з однією одиницею виміру, а продається з іншою, цілком легальна і можлива на практиці. Адже ціни на ринку у випадку, коли їх не контролює держава, встановлюються вільно. Тож, якщо в договорі про надання послуг із залізницею ціна була встановлена фіксовано за всю надану послугу, а замовнику продається за обсягом перевезених тон вантажу, жодного порушення в цьому немає. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202526
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202519
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202534
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202568