• Посилання скопійовано

Постачання та повернення товару в одному місяці: що з ПДВ?

У серпні місяці 2016 р. була складена податкова накладна на постачання товару та потім складено та зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування до неї на повернення повару. Чи потрібно показувати таку інформацію у декларації з ПДВ?

Податківці у підкатегорії ЗІР вказують на можливість невідображення у декларації з ПДВ тільки помилково складеної ПН. Так, якщо платником податку помилково складена податкова накладна, то така податкова накладна не підлягає відображенню у податковій звітності з ПДВ. Розрахунок коригування, який може бути виписаний до такої податкової накладної, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, але до податкової звітності також не включається.

Але для операцій із постачання товару та його повернення в межах одного звітного місяця це роз’яснення не застосовується. Адже такі операції дійсно відбулися, тож мали податкові наслідки, зокрема, і щодо ПДВ.

За п. 192.1 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь постачальника, то: 

  • постачальник, відповідно, зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок. Але постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН РК;
  • отримувач, відповідно, зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшує податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг. 

Тобто, у разі повернення товарів податкові зобов'язання постачальника та податковий кредит покупця підлягають коригуванню на підставі складеного та зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. При цьому платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. 1 п. 44.1 ст. 44 ПКУ.

Тому, як ПН, так і РК, за зазначеними операціями повинні бути включені до декларації за звітний період.

Відповідно до п. 6 розд. ІІІ Порядку №21 платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Саме тому у місяці одночасного постачання та повернення товару постачальник має показати, як нараховані ПЗ на підставі ПН у рядку 1.1 декларації з ПДВ, так і їх коригування на підставі РК у рядку 7 декларації.

Якщо такі операції відбулися у попередньому звітному періоді і не були відображені в декларації з ПДВ своєчасно, треба подати уточнюючий розрахунок до такої декларації разом із уточнюючими формами додатків 1 та 5.

Докладніше про це читайте тут: 

Заповнюємо додаток 5 декларації з ПДВ

Заповнюємо уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ у разі виправлення самостійно виявлених помилок

Аналітика від Дт-Кт: коригування сум ПДВ в додатку Д1

Оскільки виправлення такої помилки не призведе до збільшення суми податку до сплати у бюджет, то штрафні санкції за неї платник податку не сплачуватиме.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»