• Посилання скопійовано

Продаємо товар за ціною нижчою від ціни придбання: облік та ПДВ

Підприємство вирішило продати товар за ціну нижчу від ціни придбання. Як це відобразити в обліку та як ця реалізація буде оподатковуватися ПДВ?

Відображення в обліку

Відповідно до п. 10 П(С)БО 16 собівартість реалізованих товарів визначається за П(С)БО 9 «Запаси».

Так, відповідно до п. 16 П(С)БО 9 при відпуску запасів у виробництво, з виробництва, продаж та іншому вибутті оцінка їх здійснюється за одним з таких методів:

• ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів;

• середньозваженої собівартості;

• собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО);

• нормативних затрат;

• ціни продажу.

Відповідно до п. 7 П(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду  одночасно  з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 «Дохід» дохід  визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства),  за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Таким чином, при продажу товару за ціною нижчою від собівартості, підприємство повинно буде визнати дохід від реалізації (Дт 36 Кт 70) за договірною ціною, і одночасно визнати витрати за одним із вище зазначених методів (Дт 90 Кт 28). 

 

Податок на прибуток

Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, ті платники податку на прибуток, у кого річний оборот становить менше ніж 20 млн грн і хто не прийняв добровільного рішення проводити такі коригування, при формуванні витрат мають орієнтуватися виключно на бухоблік. Отже, результат від реалізації товару за ціною нижчою від собівартості (фактично, збиток)  вплине на формування об’єкту оподаткування податком на прибуток без жодних коригувань. 

Ті платники податку на прибуток, хто зобов'язаний проводити коригування, мають коригувати визначений за правилами бухобліку фінрезультат на податкові різниці, затверджені розділом ІІІ ПКУ. Серед затверджених податкових різниць не має різниці, яка б виникала у разі продажу товарів за ціною нижчою від ціни їх придбання, тож, у звичайному випадку, коригування робити не потрібно. 

Втім, якщо товар продаватиметься нерезиденту і операція з такого продажу буде контрольованою, є ризик збільшення фінрезультату до оподаткування. Таке коригування передбачено пп. 140.5.1 ПКУ і застосовується в тому випадку, якщо платник податку не зможе довести, що договірна ціна продажу таких товарів відповідала принципу витягнутої руки. 

 

ПДВ

Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію госпсуб'єктами роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - госпсуб'єктами для виробництва лікарських засобів, у т.ч. компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

У разі продажу товарів за ціною нижчою від ціни придбання, підприємству потрібно буде нарахувати ПДВ з бази оподаткування, встановленої абз. 2 п. 188.1 ПКУ. У цьому випадку база оподаткування ПДВ не може бути нижчою від ціни придбання таких товарів.

Тож у разі реалізації товару за ціною нижчою від ціни їх придбання, постачальник має скласти та зареєструвати у ЄРПН дві ПН: 

  • одну - на суму фактичної вартості реалізації. Ця ПН складається на ім’я покупця;
  • другу - на суму перевищення ціни придбання над фактичною. У такі ПН проставляється тип причини «15», у графі 2 розділу Б «Номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця)» такої ПН зазначається «перевищення ціни придбання над фактичною ціною постачання товарів/послуг, указаних в податковій накладній № ______» (зазначається порядковий номер ПН, складеної на суму постачання цих товарів. Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для заповнення даних покупця, постачальник зазначає свої дані.

Приклад. Відображення в обліку продажу товару за ціною нижчою від ціни його придбання.

ТОВ «А» вирішило продати ТОВ «Б» хімічну сировину за ціною 180 грн за 1 кг (в  т. ч. ПДВ – 30 грн). Собівартість придбаної хімічної сировини становить  200 грн за 1 кг.

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума, грн

Відображення в бухобліку

Дт

Кт

1.

Списано собівартість проданої хімічної сировини

200,00

902

281

2.

Відображено визнаний дохід від реалізації хімічної сировини

180,00

361

702

3.

Нараховано ПЗ з ПДВ на вартість реалізованої хімічної сировини

30,00

702

641

4.

Нараховано ПЗ з ПДВ на суму перевищення ціни придбання хімічної сировини над ціною її реалізації

10,00

949*

641

5.

Списано на фінансовий результат:

Собівартість реалізованої хімічної сировини

Дохід від реалізації хімічної сировини

Інші операційні витрати

 

200,00

150,00

10,00

 

 

791

702

791

 

902

791

949

* За п. 1.3 Інструкції № 141 нарахування ПЗ на суму різниці між ціною придбання товару та ціною їх реалізації відображається в обліку за дебетом рахунку витрат діяльності (949 або 977) та кредитом субрахунку 641.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20242
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202420
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 660
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202430
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202431