• Посилання скопійовано

Відступлення права вимоги платником ПДВ за касовим методом

Фірма «А» продає вугілля фірмі «В». Податкові зобов'язання у фірми «А» та податковий кредит у фірми «В» виникають за касовим методом. Укладено договір цесії, за яким фірма «А» передає право вимоги боргу фірмі «С». Чи має право фірма «В» на податковий кредит від фірми «С» на дату оплати за отримане вугілля від фірми «А»?

ЗапитанняФірма «А» продає вугілля фірмі «В». Податкові зобов'язання у фірми «А», а також податковий кредит у фірми «В» виникають за касовим методом відповідно до п. 44 підр. 2 р. XX ПКУ. Зараз укладено договір цесії, відбувається заміна кредитора, відповідно до якої фірма «А» (старий кредитор) передає право вимоги боргу фірмі «С» (новий кредитор). Підприємство «В» сплачує борг фірмі «С». Чи має право фірма «В» на податковий кредит від фірми «С» на дату оплати за отримане вугілля від фірми «А»?

Відповідь:

Відповідно до абз. «а» п. 185.1 ПКУ операції з постачання вугільної продукції є об’єктом оподаткування з ПДВ за ставкою 20% (звичайно ж, за умови відмови суб’єкта господарювання від застосування пільги, передбаченої п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).

Тимчасово, до 01.07.2017 р. платники податку, які здійснюють постачання вугілля визначають дату виникнення ПЗ та ПК за касовим методом (п. 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).

За касовим методом (пп. 14.1.266 ПКУ):

1) дата виникнення ПЗ визначається як:

  • дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку;
  • або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг);

2) дата виникнення права на ПК визначається як:

  • дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку;
  • або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

При формуванні ПК за касовим методом слід приймати до уваги, що ПК визначається на підставі ПН, зареєстрованих в ЄРПН, в звітному податковому періоді, в якому було здійснено списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надано постачальнику інші види компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг), але не пізніше, ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку. Про це ми зазначали тут.

Тоді як при відступленні права вимоги підприємство-постачальник (первинний кредитор) не отримає від підприємства-покупця (боржника) ні грошових коштів, ні отримання інших видів компенсації вартості реалізованого товару.

Не зважаючи на те, підприємство-постачальник (первинний кредитор) все-таки має виписати на такого покупця-боржника ПН датою підписання договору відступлення права вимоги, адже фактично він все-таки отримає компенсацію вартості боргу, втім вже від нового кредитора.

Нагадаємо, відступлення права вимоги – це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації (пп. 14.1.255  ПКУ).

Новий кредитор при отриманні оплати від боржника не матиме право на виписку ПН, адже отримання оплати по відступленим грошовим зобов’язанням не підпадає під визначення об’єкту оподаткування ПДВ згідно з ст. 185 ПКУ та не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ. Більше того, ПЗ уже були визнані первинним кредитором на дату підписання договору відступлення права вимоги.

Таким чином, підприємство-боржник, що використовує касовий метод з ПДВ, на жаль, у разі переуступки права вимоги не зможе розраховувати на ПК, адже не виконуються умови дати його виникнення: немає ні списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси), ані надання інших видів компенсацій підприємству-постачальнику (первинному кредитору). Боржник сплачує кошти новому кредитору згідно з умовами договору про відступлення права вимоги.

Такої думки притримуються фахівці ДФС у своєму роз’ясненні, розміщеному на офіційному сайті ДФС у Донецькій області.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20246213
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024255