• Посилання скопійовано

Податковий кредит з ПДВ при здійсненні оподаткованих та неоподаткованих операцій

Підприємство виготовляє паперову канцелярську продукцію, що підлягає оподаткуванню ПДВ та звільнену від ПДВ. При придбанні основних матеріалів вся сума ПДВ відноситься у податковий кредит. В якому періоді підприємство має нарахувати зобов'язання згідно з п. 5 ст. 198 ПКУ?

ЗапитанняПідприємство виготовляє паперову канцелярську продукцію, що підлягає оподаткуванню ПДВ та таку, що звільняється від оподаткування (зошити учнівські). При придбанні основних матеріалів вся сума ПДВ відноситься у податковий кредит. В якому періоді підприємство має нарахувати зобов'язання згідно з п. 5 ст. 198 ПКУ: в періоді списання матеріалів на виробництво певної продукції, в періоді оприбуткування готової продукції на склад чи вже під час реалізації продукції та виписки податкових накладних?

Відповідь

Якщо платник ПДВ одночасно здійснює як оподатковані, так і не оподатковані операції, йому доводиться детально аналізувати свій ПК з ПДВ.

За нормами п. 198.1-198.3 ПКУ, такий платник має право на ПК з ПДВ за усіма сумами «вхідного» ПДВ, підтвердженого зареєстрованими податковими накладними та іншими документами, зазначеними у п. 201.11 ПКУ.

Але, якщо частина придбаних матеріалів використовується для виробництва неоподаткованої продукції, платник має чітко визначити цю частину (вартість придбання таких матеріалів), і за п. 198.5 ПКУ визнати ПЗ з ПДВ. Таке визнання ПЗ з ПДВ оформлюється зведеною ПН у звітному періоді, у якому відбулося таке використання (тобто, списання цих матеріалів на виробництво продукції, яка є неоподаткованою).

Якщо ж таку частину чітко визначити неможливо (матеріали використовуються одночасно у виробництві як оподаткованої, так і неоподаткованої продукції), п. 198.5 ПКУ в цьому випадку не застосовується, тут працює стаття 199 ПКУ.

Пункт 199.1 ПКУ говорить, що у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (п. 199.2 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202425
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 722
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432