• Посилання скопійовано

Доля податкового кредиту з ПДВ при придбанні нового легкового авто сільгосптоваровиробником

Сільгосптоваровиробник придбаває новий легковий автомобіль у платника ПДВ. В якій декларації з ПДВ потрібно відображати податковий кредит у разі придбання легкового авто? Як розподілити суму податкового кредиту за видами виробництва різних культур?

Все що треба знати про наслідки щодо придбання легкового авто розглянуто у консультації

Окремо розглянемо долю ПК, оскільки підприємство-покупець знаходиться на спецрежимі за ст. 209 ПКУ.

 

Визнання ПК

П. 198.3 ПКУ визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум ПДВ, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою 20%  протягом такого звітного періоду, зокрема у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Ця норма поширюється також й на сільхозтоваровиробників на спецрежимі.

 

Розподіл ПК 

Але такі сільгоспвиробники повинні вести облік сум ПК з ПДВ окремо за операціями, які є спецрежимними (сплачені (нараховані) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів), і операціями, які оподатковуються ПДВ на загальних підставах. Відображаються суми такого ПК з ПДВ також окремо – в деклараціях з ПДВ з різними типами форм. Нагадаємо, що згідно з п.  5 розд. I Порядку №21 до податкової декларації з типом «0121» включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування ПДВ, встановленого статтею 209 ПКУ.

Тому, якщо сільгоспвиробник зможе довести, що легковий автомобіль було придбано з метою використання виключно для використання в межах сільськогосподарського виробництва або для реалізації готової сільськогосподарської продукції, тоді всю уму ПК потрібно зазначити у декларації «0121». Перелік виробничих факторів, суми ПДВ сплачені при придбанні яких потрапляють до спецрежимного ПК, зазначені в пп. 209.15.1 ПКУ

При цьому слід пам’ятати, що пп. 209.15.1 ПКУ встановлено, що у разі, якщо виготовлені та/або придбані товари/послуги, основні фонди використовуються частково для виробництва сільськогосподарських товарів/послуг, у тому числі зернових і технічних культур, та/або продукції тваринництва, а частково для інших (не спецрежимних) товарів/послуг, сума ПК розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості всіх товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.

Однак, одразу зауважимо, що переконати податківців в тому, що легковий автомобіль у сільгоспвиробника – це виробничий фактор, навряд чи вийде. Практика податкових перевірок доводить, що контролюючі органи погоджуються тільки із зазначенням ПК за легковими автомобілями в цій ситуації в загальній декларації «0110». І то, часто вимагають донарахування ПЗ з ПДВ за такими автомобілями, якщо платнику не вдасться документально довести зв'язок використання такого автомобілю у власній господарській діяльності (а це не так вже і просто, адже, якщо не йдеться про відрядження, роботодавець не зобов’язаний оплачувати або організовувати проїзд своїх працівників).  

Якщо навіть сільгоспвиробнику вдасться відстояти право на свій спецрежимний ПК за таким автомобілем, слід зазначити, що автомобілем користуватиметься директор, а отже, витрати на його придбання і утримання не можна віднести до якогось одного виду сільськогосподарського товаровиробництва (якщо підприємство здійснює їх кілька) з метою оподаткування ПДВ. 

За пп. 209.15.1 ПКУ, в разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виробництва зернових культур і технічних культур, та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, сума сплаченого (нарахованого) ПК розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.

Розрахунок питомої ваги вартості кожного виду сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості постачання усіх сільськогосподарських товарів/послуг здійснюється щомісячно у додатку 9 (ДС9) до податкової декларації з ПДВ «0121».

З урахуванням значення розрахованої питомої ваги сума сплаченого (нарахованого) ПДВ при придбанні легкового авто відноситься до ПК за операціями із зерновими і технічними культурами та/або операціями з іншими сільськогосподарськими товарами/послугами пропорційно частці (питомій вазі), розрахованій у додатку 9 (ДС9) до податкової декларації з ПДВ із позначками «0121».

Роз’яснення з приводу розподілу ПК можна знайти також у листах ДФСУ від 27.01.2016 р. №2533/7/99-99-19-03-01-17 та від 14.03.2016 р. №8763/7/99-99-19-03-02-17.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20245
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024479
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248