• Посилання скопійовано

Податкова накладна складена не на того контрагента: як діяти?

Підприємство помилково виписало в червні 2016 р. податкову накладну не на того контрагента. В серпні 2016 р. знайшли цю помилку. Як її виправити, якщо потрібно було виписати податкову накладну на неплатника податку?

Згідно з п. 187.1 ПКУ підставою для складання податкової накладної (виникнення податкових зобов'язань) є або зарахування коштів, або відвантаження товарів. Жодна з цих умов не виконується. Тому податкову накладну, складену на невірного контрагента, слід вважати безпідставною (помилковою),  оскільки  при цьому немає документального підтвердження операції з таким  контрагентом.

До того ж, незважаючи на те, що така помилкова накладна зареєстрована в ЄРПН, у покупця податковий кредит за нею формуватися не повинен, тому що також були відсутні підстави для її складання. Адже в цьому випадку не виконуються норми п. 198.1 ПКУ, які встановлюють в яких випадках виникає податковий кредит.

Для виправлення помилки, у випадку, якщо в податковій накладній зазначено невірного  контрагента, по-перше,  необхідно скласти розрахунок  коригування з метою анулювання помилково складеної ПН, а також перерахунку сум в ліміті реєстрації ПН. Дані в СЕА будуть змінені тільки після того, як РК буде зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних. А оскільки РК є «зменшуючим» («обнуляє» дані попередньої  ПН) — реєструвати його повинна особа, на яку було виписано помилкову ПН.

Далі продавець повинен скласти нову ПН (датою виникнення податкового зобов’язання). Оскільки ПН мала б була складена на неплатника, то у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000". Через те, що така ПН залишається у постачальника (вона складається з кодом «2» у верхній лівій частині), санкції за несвоєчасну  її реєстрацію згідно з ст. 120-1.1 ПКУ застосовуватися не будуть.

Що стосується відображення в декларації з ПДВ, то податкові зобов’язання за помилковою податковою накладною в ній відображати не треба (так само, як і розрахунок коригування до такої податкової накладної, який її анулює). В декларації слід відобразити податкові зобов’язання, які виникли за операцією із неплатником податку (тобто, правильні дані). Нагадаємо, що в самій декларації ці податкові зобов’язання відображаються однаково. Наприклад, якщо операція відбулася на митній території України і оподатковується за ставкою 20%, то вона має бути відображена у рядку 1.1 декларації, незалежно від того, чи є покупець платником ПДВ. Але ось у додатку Д5, де значення рядка 1.1 має бути розшифроване в розрізі покупців (точніше, їх ІПН), такі операції відображаються окремо – для платників ПДВ зазначається їх ІПН, а для неплатників – умовний ІПН «100000000000».

Якщо цього в декларації за червень 2016 року зроблено не було, і в ній було зазначено податкове зобов’язання за неправильним ІПН покупця, продавцю слід подати уточнюючий розрахунок до цієї декларації. При цьому значення рядків декларації не зміниться (а отже, штрафів за неправильне складання декларації не буде), а ось в додатку Д5 треба буде заповнити два рядки: один із повторенням даних із неправильним ІПН (зі знаком «-» у числових показниках, і другий із правильними даними та ІПН з позитивним значенням у числових показниках.

Наостанок зауважимо, що закон вимагає зробити виправлення помилок у ПН та в декларації в звітному періоді (у вказаномувипадку, в місяці), у якому такі помилки було виявлено. Але оскільки помилки було виявлено в серпні 2016 року, але станом на початок вересня вони не були виправлені, робити таке виправлення доведеться вже у вересні 2016 року. Якщо помилки буде виправлено самостійно, в цьому випадку штрафні санкції постачальнику не загрожуватимуть.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024923
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249005
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202433