Питання обліку ПДВ при списанні заборгованості ми докладно розбирали в ДК №20/2013.
Що стосується ПЗ з ПДВ, на думку податківців, коригування не здійснюється: «Враховуючи, що покупцем не були повернуті продавцю раніше поставлені товари/послуги та протягом терміну позовної давності не відбулося оплати за такі товари/послуги, то, незалежно від того чи було проведено процедуру досудового врегулювання сумнівної дебіторської заборгованості, чи ні, продавець не має законодавчих підстав на коригування суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість при списанні дебіторської заборгованості» (ЄБПЗ, підкатегорія 101.05).
«Враховуючи, що продавцем не були повернуті кошти, раніше отримані від покупця як попередня оплата за товар (послуги), то у разі якщо протягом терміну позовної давності не відбулося фактичної поставки товару (послуг), продавець не має законодавчих підстав на коригування суми податкових зобов'язань з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості» (див. Найактуальніші теми обговорюються під час «Гарячих ліній»).
Стосовно ПК з ПДВ ситуація дещо інша. ПКУ прямо не вимагає проведення коригування. Але податківці наполягають на тому, що ПК з ПДВ слід зменшити – і не на підставі розрахунку коригування до отриманої раніше податкової накладної, а просто методом «сторно» на підставі бухгалтерської довідки у звітному періоді, в якому сплинув строк давності.
«Якщо платник податку при придбанні товарів/послуг на підставі отриманої податкової накладної сформував податковий кредит, але такі товари/послуги не були оплачені протягом терміну позовної давності, то в податковому періоді, в якому відбувається списання кредиторської заборгованості, платнику податку необхідно відкоригувати суму податкового кредиту. При цьому коригування податкового кредиту у вказаному випадку здійснюється на підставі бухгалтерської довідки» (див. лист ДФСУ від 05.10.2015 р. №21062/6/99-99-19-03-02-15).
«У випадку, якщо покупцем на дату перерахування попередньої (авансової) оплати за товари/послуги був сформований податковий кредит, але протягом терміну позовної давності такі товари/послуги від постачальника так і не отримані, то такий платник податку (покупець) при списанні дебіторської заборгованості зобов’язаний самостійно зменшити раніше сформований ним податковий кредит за такою операцією на підставі бухгалтерської довідки» (див. «Гаряча лінія» з в. о. начальника ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві Катериною Подзігун).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити