• Посилання скопійовано

Право на податковий кредит у фізособи-єдинника при придбанні пально-мастильних матералів

Фізособа-єдинник ІІІ групи (платник ПДВ) виготовляє бруківку і для цього використовує навантажувач і власне авто, які є його приватною власністю. Пально-мастильні матерали для заправки придбаваються з ПДВ. Чи можна суму сплаченого ПДВ при придбанні цих матералів відносити до податкового кредиту?

Загальний порядок формування податкового кредиту з ПДВ як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих платниками ПДВ, регламентується ст. 198 ПКУ.

Згідно з пп. «а» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема, операцій з придбання товарів.

Товарами відповідно пп. 14.1.244 ПКУ є, зокрема, матеріальні активи. До матеріальних активів відносяться й ПММ.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Однак, згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.

Крім цього, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання у разі якщо такі придбані товари призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, у операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (п. 198.5 ПКУ). У такому разі платник податку повинен скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за такими товарами.

Таким чином, аби не втратити право на податковий кредит, потрібно документально довести (підтвердити), що придбані товари (ПММ) використовуються у госпдіяльністі такого підприємця.

Нещодавно у листі ГУ ДФС У Тернопільській області від 15.12.2015 р. №293/6/19-00-17-01-27/11484) податківці прийшли до такого висновку.

До податкового кредиту фізособи-підприємця, платника ПДВ, який знаходиться на загальній системі, який здійснює вантажні перевезення, можливе включення сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у зв'язку з придбанням пально-мастильних матеріалів та отриманням послуг з ремонту вантажних автомобілів, за умов:

  • використання таких товарів і послуг в оподатковуваних операціях у межах їх господарської діяльності;
  • наявності їх документального оформлення;
  • підтвердження відповідних витрат та відображення їх в бухгалтерському та податковому обліку».

При цьому у вищевказаному листі податківці натякають, що підприємцю навряд чи вдасться виконати ці умови, адже:

по-перше, не передбачено і законодавчих підстав вважати майно, що знаходиться у приватній власності фізичної особи, основними фондами суб'єкта господарювання, якщо такий громадянин зареєструється підприємцем. Використання власного майна для здійснення, зокрема, підприємницької діяльності є одним з напрямів розпорядження майном фізичної особи.

по-друге, дія Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (далі – Закон про бухоблік) не поширюється на таку категорію суб'єктів господарювання як фізособи-підприємці, відповідно законодавством не передбачено ведення балансового обліку придбаного, спорудженого (збудованого) нерухомого або рухомого майна з метою документального підтвердження результатів господарської діяльності при визначенні сум ПДВ, що підлягають бюджетному відшкодуванню.

Заспокоїмо підприємців. Судова практика доводить протилежне.

1. Неможливість держреєстрації основних засобів за фізособами-підприємцями не позбавляє останніх права на формування податкового кредиту з ПДВ за результатами госпоперацій із придбання основних засобів/товарів для використання таких засобів і при дотриманні ними умов, визначених п. 198.3 ПКУ. Адже суб’єкт права приватної власності — фізична особа має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності відповідно до ч.1 ст.320 Цивільного кодексу України (зокрема, див. ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2013 р. №817/510/13-а*).

На наш погляд, використання навантажувача (спецтехніка) і вантажного автомобіля в госпдіяльності підтвердять первинні документи для ведення обліку основних засобів (форми №ОЗ-1 - для введення в експлуатацію; №ОЗ-2 - про ремонти; №ОЗ-3 - про ліквідацію основного засобу, №ОЗ-16 - про амортизаційні відрахування), а також подорожні листи, в яких вказується марка ТЗ, держномери, рік випуску, іншу інформацію, що підтвердить, що даний ТЗ використовується у госпопераціях.

2. Закон про бухоблік, дійсно, не зобов’язує фізосіб-підприємців вести бухоблік. Однак це не означає, що він забороняє їм його вести. Так, підприємець виграв судову справу, маючи на руках, зокрема, бухгалтерські документи: оборотно-сальдові відомості по рахункам бухгалтерського обліку 207 «Запасні частини»; картки рахунку бухгалтерського обліку №631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (див. Ухвалу ВАСУ від 27.01.2014 №К/800/51184/13 у справі №826/3045/13-а).

Що ж стосується документального підтвердження використання ПММ у господіяльності підприємця, то відповідно до судової практики (див. Ухвалу ВАСУ від 27.01.2014 р. №К/800/51184/13 у справі №826/3045/13-а3, Постанову Житомирського апеляційного адмінсуду від 16.06.2014 у справі №806/7884/13-а, Ухвалу Одеського апеляційного адмінсуду від 12.09.2012 у справі №2-а-416/11/1470, Ухвалу Житомирського апеляційного адмінсуду від 11.12.2013 у справі №817/3066/13-а) це доводиться за допомогою таких правильно оформлених первинних документів як:

  • подорожні листи (мають бути зазначені номери подорожніх листів, держномери ТЗ, час повернення ТЗ до гаражу, залишки пального на час повернення в гараж, рух ТЗ по маршруту, й т.п.)
  • акти списання ПММ.

Тож ще раз наголосимо, щоб у підприємця було право на податковий кредит з ПДВ, він має дотримуватиметься вищевказаних порад.

________________________________

* У відкритті касаційного провадження відмовлено (справа №К/800/41378/13).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252