• Посилання скопійовано

Отражаем операции с зерновыми в Отчете о сумах налоговых льгот

Предприятие закупило зерновые на сумму 72800 грн (в т.ч. НДС), по полученному кредиту была сформирована сводная накладная. Зерновые перепродали за 72800 грн (без НДС). При составлении отчета рассчитали сумму льгот: СП=(72800-72800)х20%=0. Верно ли это? Что отразить в колонке 5 и 6 отчета о сумме налоговых льгот?

ВопросПредприятие закупило зерновые у поставщика (второй в цепочке) на сумму 72800 грн (в т.ч. НДС), по полученному кредиту была сформирована сводная накладная (уменьшили налоговый кредит), этот объем зерновых перепродали на сумму 72800 грн (без НДС) (согл. п.15 2 подр. 2 р. ХХ НКУ). При составлении отчета рассчитали сумму льгот по формуле СП=(72800-72800)х20%=0. Верно ли это? И что тогда отразить в колонке 5 и 6 отчета о сумме налоговых льгот?

Ответ: Обов’язкове ведення обліку податкових пільг регламентується Порядком 1233*. Отже, всі суб’єкти господарювання, які згідно з ПКУ не сплачують податки та збори до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги, зобов’язані вести облік сум таких пільг та складати звіт про суми податкових пільг затверджений цим Порядком (далі, Звіт). Звіт не подається у разі, коли підприємство не використовує податкових пільг. Звіт подається до органів ДПС наростаючим підсумком за три, шість, дев’ять і дванадцять місяців на протязі 40 календарних днів,  що настають за останнім календарним днем податкового  періоду (податковим періодом є квартал). За 2015 рік звіт потрібно подати до 9 лютого 2016 р. включно.

Відповідальність за не подання Звіту п. 119.2 та п. 120.1 ПКУ не передбачена, тому  що цей звіт в розумінні ПКУ не є декларацією. Але передбачений адмінштраф на підставі ст. 163-1 КпАП в розмірі від 85 грн до 170 грн (при повторному порушенні від 170 грн до 255 грн). 

Згідно з п. 8 Порядку №1233*, податкові пільги визначаються за операціями з постачання товарів та/або послуг, що є об'єктами оподаткування ПДВ і відповідно до ПКУ та міжнародних договорів України, ратифікованих Верховною Радою України, звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою (нижчою ставкою, це ставка 7%), а також тих, до яких застосовані спеціальні режими оподаткування в галузі сільського господарства.

Розрахунок сум податкових пільг з ПДВ визначено Порядком №167**. Суми пільг з ПДВ визначаються в залежності від особливостей оподаткування, а саме:

- звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів (послуг), на підставі ст. 197 та підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Сума ПДВ, не внесена платниками до державного бюджету визначається за формулою:

СП (сума пільг) = (V пост.зв. – (V прид. з податком + V прид. без податку )) х 20%,

де:

V пост.зв.  - обсяги операцій, звільнених від ПДВ, врахованих в рядку 5 розділу 1 «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ

V прид. з податком, V прид. без податку – обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ (відповідні рядки  колонки А  ІІ розділу «Податковий кредит» декларації).

До розрахунку податкових пільг з ПДВ, за всіма перерахованими операціями, включаються ті витрати, які стосуються обсягу продажу товарів (послуг) звітного (податкового) періоду, за який подається Звіт (фактично за період отримання пільг).

Розрахована сума буде відображатися в Звіті в стовпчику 5 та 6.

Зауважимо, що на підставі п. 198.5 ПКУ, у разі якщо товари/послуги, необоротні активи призначаються для використання або починають використовуватися в операціях звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 197.1.28 та п. 197.11 ПКУ), платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, які використані у звільнених операціях. Такі дії платник ПДВ виконує виключно у випадку, якщо за  товарами/послугами під час придбання визнавався ПК.  

Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року виключено п. 15-2 підрозділу 2  розділу ХХ ПКУ, відповідно з 01.01.2016 року, операції з постачання на митній території України та вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур (відповідних товарних позицій) не звільняються від оподаткування ПДВ і оподатковуються в загальному порядку.

__________________

*  Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затверджений Постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1233.

** Порядок визначення сум податків та зборів, не сплачених субєктом господарювання до бюджету у звязку з отриманням податкових пільг за операціями, які здійснюються на митній території України, затверджений Наказом ДПС від 29.03.2011 р. №167

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.20248
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202411
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202413
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202462
  • На яку дату виникає ПЗ з ПДВ при виконанні робіт?
    Підприємство уклало договір на виконання робіт з обробітку землі з 08.04.2024 по 01.12.2024 р. Роботи виконуються поетапно протягом всього договору. Але згідно з договором акт виконаних робіт на всі етапи складається один раз після виконання всіх робіт. На яку дату слід нараховувати ПЗ з ПДВ?
    13.05.2024484