Вопрос: Предприятие закупило зерновые у поставщика (второй в цепочке) на сумму 72800 грн (в т.ч. НДС), по полученному кредиту была сформирована сводная накладная (уменьшили налоговый кредит), этот объем зерновых перепродали на сумму 72800 грн (без НДС) (согл. п.15 2 подр. 2 р. ХХ НКУ). При составлении отчета рассчитали сумму льгот по формуле СП=(72800-72800)х20%=0. Верно ли это? И что тогда отразить в колонке 5 и 6 отчета о сумме налоговых льгот?
Ответ: Обов’язкове ведення обліку податкових пільг регламентується Порядком 1233*. Отже, всі суб’єкти господарювання, які згідно з ПКУ не сплачують податки та збори до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги, зобов’язані вести облік сум таких пільг та складати звіт про суми податкових пільг затверджений цим Порядком (далі, Звіт). Звіт не подається у разі, коли підприємство не використовує податкових пільг. Звіт подається до органів ДПС наростаючим підсумком за три, шість, дев’ять і дванадцять місяців на протязі 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду (податковим періодом є квартал). За 2015 рік звіт потрібно подати до 9 лютого 2016 р. включно.
Відповідальність за не подання Звіту п. 119.2 та п. 120.1 ПКУ не передбачена, тому що цей звіт в розумінні ПКУ не є декларацією. Але передбачений адмінштраф на підставі ст. 163-1 КпАП в розмірі від 85 грн до 170 грн (при повторному порушенні від 170 грн до 255 грн).
Згідно з п. 8 Порядку №1233*, податкові пільги визначаються за операціями з постачання товарів та/або послуг, що є об'єктами оподаткування ПДВ і відповідно до ПКУ та міжнародних договорів України, ратифікованих Верховною Радою України, звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою (нижчою ставкою, це ставка 7%), а також тих, до яких застосовані спеціальні режими оподаткування в галузі сільського господарства.
Розрахунок сум податкових пільг з ПДВ визначено Порядком №167**. Суми пільг з ПДВ визначаються в залежності від особливостей оподаткування, а саме:
- звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів (послуг), на підставі ст. 197 та підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Сума ПДВ, не внесена платниками до державного бюджету визначається за формулою:
СП (сума пільг) = (V пост.зв. – (V прид. з податком + V прид. без податку )) х 20%,
де:
V пост.зв. - обсяги операцій, звільнених від ПДВ, врахованих в рядку 5 розділу 1 «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ
V прид. з податком, V прид. без податку – обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ (відповідні рядки колонки А ІІ розділу «Податковий кредит» декларації).
До розрахунку податкових пільг з ПДВ, за всіма перерахованими операціями, включаються ті витрати, які стосуються обсягу продажу товарів (послуг) звітного (податкового) періоду, за який подається Звіт (фактично за період отримання пільг).
Розрахована сума буде відображатися в Звіті в стовпчику 5 та 6.
Зауважимо, що на підставі п. 198.5 ПКУ, у разі якщо товари/послуги, необоротні активи призначаються для використання або починають використовуватися в операціях звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 197.1.28 та п. 197.11 ПКУ), платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, які використані у звільнених операціях. Такі дії платник ПДВ виконує виключно у випадку, якщо за товарами/послугами під час придбання визнавався ПК.
Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року виключено п. 15-2 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, відповідно з 01.01.2016 року, операції з постачання на митній території України та вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур (відповідних товарних позицій) не звільняються від оподаткування ПДВ і оподатковуються в загальному порядку.
__________________
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись