• Посилання скопійовано

Реконструкція котельні: нюанси податкового та бухгалтерського обліку

Підприємство (має ліцензію на постачання теплоенергії з біомаси) уклало з райдержадміністрацією інвестиційний договір, за яким має реконструювати приміщення котельної у школі і установити котли. За це підприємство матиме право на оренду котельної і постачання теплоенергії школі на 10 р. Як це відобразити в обліку?

ЗапитанняПідприємство, яке має ліцензію на виробництво та постачання теплоенергії з біомаси, уклало з райдержадміністрацією інвестиційний договір, за яким воно за власний кошт здійснює реконструкцію приміщення котельної у школі з установкою твердопаливних котлів. Після реконструкції та введення котельні в експлуатацію, підприємство отримує виключне право на оренду котельної і постачання теплоенергії школі на 10 років, але наразі не заключено відповідного договору оренди. Для проведення робіт з реконструкції, підприємство залучає підрядні організації, купує устаткування і обладнання. Як відобразити ці операції в обліку: будівництво і обладнання шкільної котельні, передача котельні на баланс школі, право підприємства з оренди на 10 років котельні та зобов’язання школи з повернення інвестицій (інвестиції, умовно 1 млн грн, будуть включені в тариф на оплату за теплоенергію)?

ВідповідьСт. 9 Закону про інвестиційну діяльність вказано, що основним правовим документом,  який  регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода). Укладення договорів, вибір партнерів, визначення зобов'язань, будь-яких  інших  умов  господарських  взаємовідносин,  що  не суперечать  законодавству України, є виключною  компетенцією суб'єктів інвестиційної діяльності. 

За п. 3 ст. 7 цього ж Закону за рішенням інвестора права володіння, користування і розпорядження інвестиціями, а також результатами їх здійснення можуть бути передані іншим громадянам та юридичним особам у порядку, встановленому законом. Взаємовідносини при такій передачі прав регулюються ними самостійно на основі договорів.

Інвестор має право на придбання необхідного йому майна у громадян і юридичних осіб безпосередньо або через посередників за цінами і на умовах, що визначаються за домовленістю сторін, якщо це не суперечить законодавству України, без обмеження за обсягом і номенклатурою.

До фінансових інвестицій операцію з реконструкції котельні за інвестиційним договором не можна віднести, оскільки така операціє не підпадає під особливості визначення фінансових інвестицій, яке встановлено П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції». Отже, витрати з реконструкції котельні буде відображатися у складі інших операційних витрат.

Всі обладнання та устаткування, які придбані для реконструкції цієї котельні, ніяк не можна відобразити у складі основних засобів. Такі необоротні активи будуть відображатися в обліку на субрахунку 286 відповідно до П(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність».

Що стосується податкового кредиту з ПДВ у сумі ПДВ при оплаті за проведення реконструкції котельної, при придбанні устаткувань та обладнань для неї, то за загальним правилом підприємство-інвестор має визнати податковий кредит при придбанні активів та оплаті за роботи з реконструкції (п. 198.6 ПКУ). А потім у місяці передання школі відповідних активів та реконструйованої котельної підприємство-інвестор має нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на суму раніше визнаного податкового кредиту, оскільки такі активи та витрати з реконструкції не є його господарською діяльністю (пп. «г» п. 198.5 ПКУ). Оскільки придбані устаткування та обладнання не можна віднести до фінансових інвестицій, то при безоплатному переданні таких активів слід нарахувати ще раз податкові зобов’язання з ПДВ у зв’язку з їх вибуттям. При цьому базою оподаткування у такому випадку буде ціна їх придбання. Це ж стосується витрат щодо реконструкції. 

В бухобліку такі операції слід відобразити таким чином:

Д-т 371 К-т 311 – перераховані підряднику кошти на проведення реконструкції котельної;

Д-т 641 К-т 644 – визнано податковий кредит у сумі ПДВ у складі перерахованих коштів підряднику;

Д-т 949 К-т 685 – понесені витрати у зв’язку з проведеною реконструкцією школи;

Д-т 644 К-т 685 – списано податкові розрахунки з ПДВ

Д-т 685 К-т 371 - проведено залік зустрічних вимог;

Д-т 286 К-т 631 – придбано устаткування та обладнання для котельної;

Д-т 631 К-т 641 – віднесено до податкового кредиту суму ПДВ, яка виникла при придбанні устаткування та обладнання;

Д-т 949 К-т 685, 286 – понесені витрати у зв’язку з проведеною реконструкцією школи;

Д-т 949 к-т 641 – нараховано податкові зобов’язання з ПДВ на суму витрат щодо реконструкції, а також устаткування та обладнання, оскільки це негосподарська діяльність;

Д-т 949 к-т 641 – нараховано податкові зобов’язання з ПДВ на суму витрат щодо реконструкції, а також устаткування та обладнання у зв’язку з їх вибуттям.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20242
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202420
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 660
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202430
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202431