У базі "ЗіР" категорія питань 401.02 фіскальний орган роз'яснює, що:
1) для укладення договору «Про визнання електронних документів» з органом ДФС в електронному вигляді можуть бути використані безкоштовні програми та онлайн сервіси надані компаніями-учасниками Меморандуму щодо поліпшення процесу подання звітності, впровадження електронних сервісів та розвитку електронного документообігу, які доступні у розділі «Програмне забезпечення» інформаційного ресурсу АЦСК ІДД за посиланням >>>.
2) термін розгляду договору «Про визнання електронних документів» з боку органів ДФС не перевищує 5 робочих днів. Нагадуємо, що квитанції мають розширення «.rpl» та відкриваються за допомогою ключа електронної печатки для юридичної особи або фізичної особи – підприємця, а у разі відсутності у фізичної особи – підприємця печатки – ключем його підпису. Інші файли, що мають розширення «.xml» не потребують розшифрування. Електронні звіти можна відправляти лише після отримання квитанції про успішне підписання договору з боку органів ДФС.
Водночас, щодо терміну підписання першого договору про визнання електронних документів з органом доходів і зборів за умови наявності посилених сертифікатів відкритих ключів та який термін його дії, ДФС* відповідала з посиланням на ст. 181 Господарського кодексу України.
Саме у цій статті зазначено, що проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору (ч. 2, 3 ст. 181 ГКУ).
Отже, якщо ми говоримо про укладення договору про визнання електронних документів саме в електронному вигляді, то зберігається такий порядок:
1. Договір підписується ЕЦП посадових осіб платника податків і ЕЦП відбитка печатки у порядку і за дотримання умов, визначених абз. 2 – 4 пп. 7.1 п. 7 розділу ІІІ Інструкції (Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затверджена наказом ДПАУ від 10.04.2008 р. №233), та надсилається електронною поштою на адресу Інформаційного порталу органів ДПС України.
2. Про отримання Договору органом ДПС платнику податків у якості підтвердження надсилається перша квитанція, підписана ЕЦП ДПС України.
3. Після підписання Договору з боку органу ДПС платнику податків надсилається друга квитанція та Договір, підписаний ЕЦП ДПС України. Відкриті сертифікати ЕЦП платника податків, яким підписано Договір, автоматично імпортуються до бази сертифікатів Інформаційного порталу органів ДПС України.
4. У випадку відхилення органом ДПС Договору платнику податків надсилається друга квитанція з зазначенням причини відмови, підписана ЕЦП ДПА України.
При цьому, з огляду на описану в запитанні ситуацію, фіскальний орган у зв'язку з не надсилання другої квитанції (відмова у підписанні договору), запропонував подати договір про визнання електронних документів у паперовому вигляді. В такому разі, до нього, як зазначено вище, застосовуються загальні положення укладення договорів, наведені у ст. 181 ГКУ.
Таким чином, договір про визнання електронних документів укладається:
1) в електронному вигляді у п'ятиденний термін,
2) у паперовому вигляді — у двадцятиденний термін.
Щодо подання звітності під час укладання договору, то, відповідно до:
- п. 49.3 ПКУ податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
- п. 49.4 ПКУ платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Але, відповідно до змін, внесених до ПКУ з 01.01.2016 р. до ст. 49 ПКУ, пункт 49.4 доповнено абзацом третім такого змісту: "У разі розірвання контролюючим органом в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів платник податків, договір з яким розірвано, має право до складання нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами "а" і "б" пункту 49.3 цієї статті".
Отже, декларацію з ПДВ можна, як і решта звітів, подати до ДПІ іншими, альтернативними шляхами. Це, зокрема, стосується і звіту з ЄСВ (додаток 4), він подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік у фіскальних органах в один із таких способів:
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством (у разі подання Звіту в електронній формі він надсилається не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання Звіту, передбачений Законом);
- на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
- на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти;
- надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення за умови, що у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п'яти.
У разі надсилання Звіту поштою страхувальник зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного фіскального органу не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання Звіту. Така звітність вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
А ось податкові накладні та розрахунки коригування, відповідно до ст. 201 ПКУ, скласти та зареєструвати в ЄРПН інакше, ніж в електронному вигляді, не можна.
________________
* http://sfs.gov.ua/ebpz/119--oblik-platnikiv-podatkiv/9109.htm, аналогічне роз'яснення щодо порядку підписання договору про визнання електронних докумнетів з посиланням на загальний порядок укладення господарських договорів (ст. 181 ГКУ) наведене у Листі ДФСУ від 04.11.2015 р. №23484/6/99-99-10-03-02-15.