• Посилання скопійовано

Послуги з інформатизіції: податкові наслідки та особливості бухобліку

Компанія надаватиме послуги з розробки і постачання програмного забезпечення індивідуально під замовника через Інтернет і підтверджуватимуться вони актом виконаних робіт. Право власності на розробку виникатиме у замовника. Компанія-виконавець - платник ПДВ і податку на прибуток. Які податкові наслідки при здійсненні цієї операції? Що з бухобліком?

Запитання: Компанія планує надавати послуги з розробки, постачання і тестування програмного забезпечення, з оброблення даних і надання консультацій щодо інформатизації, надання інформації і інших послуг у сфері інформатизації на території України. Кожна послуга надаватиметься індивідуально під кожного замовника шляхом передачі даних через мережу Інтернет та підтверджуватиметься актом виконаних робіт (наданих послуг). Право власності на дану розробку (послуги) виникатиме лише у замовника. Компанія (виконавець робіт, послуг) є платником ПДВ та податку на прибуток на загальних підставах. Які податкові наслідки виникатимуть у компанії після здійснення зазначеної операції у розрізі податку на прибуток та ПДВ? Чи відноситься цей вид господарської діяльності до пільгових операцій з ПДВ, як правильно виписувати податкові накладні? Як госпоперацію правильно відображати в бухобліку (проводити через 23 и 90 рахунки)?

Відповідь: Пунктом 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ для операцій з постачання програмної продукції тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, запроваджено пільговий режим обкладення податком на додану вартість, згідно з яким звільняються від оподаткування цим податком операції з постачання програмної продукції.

Для цілей цього пункту до програмної продукції відносяться:

- результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів;

- криптографічні засоби захисту інформації.

Згідно з узагальнюючою податковою консультацією, затвердженою наказом Міндоходів від 07.10.2013 р. №536, у відповіді на запитання «Чи звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання програмної продукції, якщо така програмна продукція передається каналами мережі Інтернет?» податківці надали позитивну відповідь, а саме «Так, звільняється. Операції з постачання програмної продукції з переданням права власності на таку продукцію (згідно з договором про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності) звільняються від оподаткування податком на додану вартість незалежно від того, чи постачається така продукція на матеріальних носіях, чи передається покупцеві іншим шляхом, в т. ч. і з використанням мережі Інтернет, електронною поштою або іншими засобами передачі інформації».  До того ж, якщо технічна підтримка (встановлення, налаштування, тестування, виявлення та усунення недоліків) програмної продукції (комп'ютерних програм), що здійснюється її виробником, є складовою постачання програмної продукції, то операції з постачання програмної продукції, до складу вартості якої входять послуги з технічної підтримки (встановлення, налаштування, тестування, виявлення та усунення недоліків) програмної продукції (комп'ютерних програм) також звільняються від обкладення податком на додану вартість. А отже, пільга з ПДВ згідно п. 26-1 підрозд. 2  Перехідних положень діє у зазначеному випадку на  загальних підставах.

Відповідно до п. 14 Порядку заповнення податкової накладної (наказ Мінфіну від 22.09.2014 р. №957), у  разі постачання товарів/послуг, звільнення від оподаткування яких передбачено статтею 197 розділу V, підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу України, міжнародними договорами (угодами), у податковій накладній у розділі III та графі 12 робиться помітка "Без ПДВ" з обов'язковим посиланням на відповідний пункт та/або підпункт, статтю, підрозділ, розділ Податкового кодексу України, міжнародний договір (угоду).

Щодо податку на прибуток, то в чинній на сьогодні редакції ПКУ пільг щодо програмного забезпечення не передбачено, а, отже, результат від такої  операції оподатковується на загальних підставах за ставкою 18%.

Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат (п. 11 П(С)БО 16) В обліку собівартість  послуг формується на рахунку 23 "Виробництво" З кредиту рахунку 23 собівартість послуг списується на субрахунок 903 "Собівартість реалізованих робіт і послуг". Облік загальновиробничих витрат ведеться на рахунку 91 "Загальновиробничі витрати". Детально структура та порядок визнання  витрат прописано в П(С) БО 16 «Витрати».

Дохід, пов'язаний з наданням послуг  визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат (п. 10 П(С)БО 15). 

Відповідно до Інструкції №291 така операція відображається в обліку підприємства проводкою Дт 361 «Розрахунки з покупцями» Кт 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024578
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252