Згідно з п. 201.4 ПКУ, підприємства-платники ПДВ мають можливість скласти на неплатників ПДВ такі види податкових накладних (ПН):
- зведену ПН, не пізніше останнього дня місяця на весь місячний обсяг поставок на неплатників ПДВ, поставка товарів/послуг яким має безперервний або ритмічний характер;
- ПН за щоденними підсумками, на кінець дня на весь обсяг денної виручки у разі поставок кінцевому споживачу, коли розрахунки проводяться через касу, РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника.
Звісно, складання, як зведених, так і ПН за щоденними підсумками є правом, а не обов’язком платника податку, за умови, що за фактом поставки або передоплати товарів/послуг постачальник не склав окремої, звичайної ПН. Але складання однієї ПН за усі операції за місяць можна реалізувати тільки через зведену податкову накладну. А її складання має певні вимоги.
П. 201.4 ПКУ вимагає для того, щоб виписати на покупця зведену податкову накладну, наявність або безперервних поставок, або не менше, ніж двох поставок такому покупцю протягом місяця. І якщо виписувати одну зведену ПН не на одного, а на усіх покупців – неплатників ПДВ, то як довести, що товари/послуги, які їм усім постачалися, мали безперервний або ритмічний характер?
Податківці у листі МГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування ВП від 26.11.2015 №26015/10/28-10-06-11 вказують на необхідність наявності договору з такими покупцями, в якому будуть зазначені періодичність поставок та порядок оплати їх вартості. Але ця вказівка визначена тільки в п. 18 Порядку №957 (Наказ Мінфіну від 22.09.2014 р. №957 «Порядок заповнення податкової накладної»), який є застарілим, хоча і діючим на цей час.
Водночас мати такий договір та/або накладні, у яких зазначено відвантаження товарів/надання послуг одному окремому покупцю – неплатнику ПДВ дозволить не включати обсяг такої поставки до ПН за щоденними підсумками, а скласти окрему зведену податкову накладну на обсяг таких поставок такому покупцю.
Тому, якщо реалізація відбувається за готівку, без ідентифікації кожного неплатника ПДВ та без можливості довести, що поставок такому неплатнику було два або більше за місяць, в продавця немає можливості скласти одну зведену ПН на всі такі поставки неплатникам ПДВ за місяць і йому треба виписувати ПН за щоденними підсумками операцій.
Як ПН за щоденними підсумками, так і зведені ПН реєструються в ЄРПН у загальному порядку – протягом 15 календарних днів, наступних з дати складання. Що стосується відповідальності щодо ПН, які не підлягають наданню покупцю, то на підставі п. 120-1 ПКУ, відсутня фінансова відповідальність. Однак, при наявності доказів, передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку згідно ст. 163-1 КУпАП.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити