• Посилання скопійовано

Операції з міжнародного перевезення пасажирів оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою

Підприємство займається міжнародними перевезеннями пасажирів. Перевезення регулярні, здійснюються автобусами. За якими ставками ПДВ оподатковуються такі перевезення: 20% чи 0%?

Запитання: Підприємство займається міжнародними перевезеннями пасажирів. Перевезення регулярні, здійснюються автобусами. У керівництва постало питання щодо оподаткування поїздок ПДВ, а саме, яку ставку застосовувати: 20% чи 0%? Законом передбачено єдиний міжнародний перевізний документ, але при перевезенні пасажирів підходить тільки шляховий лист яким на сьогоднішній день і користується підприємство. При цьому також не зрозуміла позиція при діленні маршруту в межах митної території України та поза її межами, і чи взагалі потрібно це робити?

Відповідь: Статтею 1 Закону України від 5 квітня 2001 року №2344-III "Про автомобільний транспорт" міжнародним визначено перевезення пасажирів і вантажів з перетином державного кордону. 

Відповідно до підпункту 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою. Але ключовим фактом є те, що для цілей цього підпункту і застосування ставки ПДВ 0% перевезення вважається міжнародним тільки якщо воно здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

CMR є міжнародною автомобільною накладною, що відображає шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення і саме цей товарно-транспортний документ відповідно до ст. 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" та ст. 6 Закону України "Про транзит вантажів" має супроводжувати перевезення вантажів. Для ситуації перевезення пасажирів такого документу чинним законодавством не визначено (додатково див. відповідь на питання 3 листа Мінінфраструктури від 19.09.2011 р. №7885/11/10-11).


Разом з тим, є Порядок організації регулярних, нерегулярних і маятникових перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, затверджений наказом Мінтранспорту від 09.02.2004 р. №75. Він є обов'язковим для виконання підприємствами та організаціями, перевізниками, автостанціями, автовокзалами всіх форм власності і замовниками транспортних послуг. В розділі 6 цього нормативного акту мова йде про те, що пасажирські перевізники мають використовувати шляхові листи, увага, при здійснені нерегулярних та маятникових перевезень. В нашому випадку перевезення є регулярними. Щодо регулярних міжнародних перевезень даний нормативний акт визначає лише порядок відкриття маршруту та отримання дозволу. До 15 липня 2014 діяли форми документів для регулярних пасажирських перевезень у міжнародному сполученні та Інструкція про порядок їх використання, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 1 грудня 2006 року N 1133 (типові форми N 03 АП та N 12 АП). Але наказ Міністерства інфраструктури України  від 12 червня 2014 року N 249 відмінив ці форми. Заміни цих форм на сьогодні не розроблено. Але жодним чином підприємству не заборонено використання вже недіючих форм або ж доведеться розробляти власну форму подорожнього листа.

Чи потрібно ділити маршрут на відстані в межах України та поза її територією для застосування ставки ПДВ 0%?

У своїй Узагальнюючій податковій консультації щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затвердженій наказом ДПСУ від 06.07.2012 N 610 на запитання 6 (воно стосується перевезення вантажів, але думаємо, можна провести паралель у цьому питанні між перевезенням вантажів та пасажирів) податківці говорять про той факт, що нульова ставка ПДВ застосовується по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України, але за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом, форму якого для пасажирських перевезень чинним законодавством не визначено.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20247
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024485
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248