Запитання: У лютому 2015 р. підприємство включило до податкового кредиту податкову накладну за лютий від 28.02.2015 р., яку постачальник зареєстрував у реєстрі із запізненням (18 березня). Декларація з ПДВ за лютий була прийнята податкової без будь-яких зауважень. Вже після подання звіту з'ясували, що ПН, зареєстровані в реєстрі після 15 днів, повинні включатися до податкового кредиту того місяця, в якому зареєстровані. Які можуть бути наслідки, якщо все залишити як є? Як можна виправити дану ситуацію?
Відповідь: Так, дійсно, згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до ПК суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ПКУ.
Податкові накладні, складені з 1 січня 2015 року, зареєстровані в ЄРПН з порушенням терміну їх реєстрації, визначеного пунктом 201.10 ПКУ, але не більше ніж 180 календарних днів з дати їх складання, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому податкову накладну зареєстровано в ЄРПН.
У випадку, якщо за підсумками лютневої звітності мало місце ПДВ до сплати в бюджет, то неправомірно включена ПН до складу ПК призвела до фактичної недоплати цього податку в бюджет. Тут слід врахувати норми ст.50 ПКУ із відповідним нарахуванням штрафних санкцій у розмірі 3% (5%) від суми недоплати і сплатою суми недоплати і штрафних санкцій до бюджету.
Не знаючи конкретних числових результатів розрахунків підприємства із бюджетом на підставі декларації за лютий 2015, неможливо достеменно вказати, які конкретно рядки УР мають бути відкориговані. Єдине, на що варто тут орієнтуватися, то це на той факт, що сума неправомірно відображеного в лютому 2015 ПК з ПДВ має пройти з мінусом через ряд. 10.1.1, 17. Заповнення розділу ІІІ УР має базуватися на конкретних даних звітності за лютий 2015 року.