• Посилання скопійовано

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін

Приватний підприємець 2 категорії, отримав товар від юридичної фірми (чіпси). Юридична фірма є платником ПДВ. За даний товар підприємець не заплатив. Тепер хоче повернути даний товар тому, що він не продається в його магазині. Юридична фірма не хоче приймати товар, мотивуючи це тим, що вони вже заплатили ПДВ і вимагають від підприємця відшкодування суми ПДВ. Які дії в даній ситуації?

Дата відвантаження товару, згідно п. 187.1 ПКУ для постачальника була датою визнання податкових зобов'язань з ПДВ. Відповідно нараховані суми ПДВ були відображені у декларації з ПДВ постачальника та сплачені платником за звітний період в якому здійснювалась операція.

Враховуючи умови запитання, підприємець платник ЄП 2 групи не є платником ПДВ і кошти йому не поверталися, оскільки не було оплати.


 

За нормами абз. 2 п. 192.2 ПКУ: “Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.” Лише при обов'язковому одночасному виконанні двох умов – повернення товарів та надання повної грошової компенсації їх вартості – може відбуватися коригування податкових зобов'язань у разі зміни суми компенсації вартості товарів, поставлених неплатникам ПДВ. Але на думку автора, п. 192.2 ПКУ застосовується саме у випадках, коли оплату було здійснено і згодом можливе виконання зазначених умов.

За ч. 1 ст. 651 ЦКУ зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо сторони за обопільною згодою внесуть зміни до договору і приймуть рішення розірвати його, у цьому випадку операцію за якою не було оплати слід розглядати не як зміна суми компенсації вартості товарів а як розірвання угоди. 

Для обережних постачальників - платників ПДВ, можна порадити за домовленністю з покупцем отримати кошти за поставлений раніше товар, а згодом провести операцію коригування за п. 192.2 ПКУ. У цьому разі одночасне виконання умов: повернення товарів та надання покупцю грошової компенсації будуть виконані.

В будь якому разі, потрібно скласти розрахунок коригування (за формою згідно з додатком 2 до Порядку №957). Розрахунок коригування складений платником ПДВ до податкових накладних, які не видаються отримувачу, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (п. 16 Постанови КМУ від 16.10.2014 р. №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість"). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024492
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252