Дата відвантаження товару, згідно п. 187.1 ПКУ для постачальника була датою визнання податкових зобов'язань з ПДВ. Відповідно нараховані суми ПДВ були відображені у декларації з ПДВ постачальника та сплачені платником за звітний період в якому здійснювалась операція.
Враховуючи умови запитання, підприємець платник ЄП 2 групи не є платником ПДВ і кошти йому не поверталися, оскільки не було оплати.
За нормами абз. 2 п. 192.2 ПКУ: “Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.” Лише при обов'язковому одночасному виконанні двох умов – повернення товарів та надання повної грошової компенсації їх вартості – може відбуватися коригування податкових зобов'язань у разі зміни суми компенсації вартості товарів, поставлених неплатникам ПДВ. Але на думку автора, п. 192.2 ПКУ застосовується саме у випадках, коли оплату було здійснено і згодом можливе виконання зазначених умов.
За ч. 1 ст. 651 ЦКУ зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо сторони за обопільною згодою внесуть зміни до договору і приймуть рішення розірвати його, у цьому випадку операцію за якою не було оплати слід розглядати не як зміна суми компенсації вартості товарів а як розірвання угоди.
Для обережних постачальників - платників ПДВ, можна порадити за домовленністю з покупцем отримати кошти за поставлений раніше товар, а згодом провести операцію коригування за п. 192.2 ПКУ. У цьому разі одночасне виконання умов: повернення товарів та надання покупцю грошової компенсації будуть виконані.
В будь якому разі, потрібно скласти розрахунок коригування (за формою згідно з додатком 2 до Порядку №957). Розрахунок коригування складений платником ПДВ до податкових накладних, які не видаються отримувачу, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (п. 16 Постанови КМУ від 16.10.2014 р. №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість").
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись