Запитання: Відбулися зміни до ПКУ, зокрема пункту 201.10, відповідно до яких подання скарги на постачальника, який не надав податкову накладну покупцю, або заповнив її з порушенням встановленого порядку, не буде давати права покупцю на податковий кредит. Як же тепер бути покупцю, якщо постачальник відмовляється надати йому податкову накладну? Зареєструвати її в ЄРПН, чи виправити помилки?
Відповідь: Так дійсно з 01.01.2015 року, додаток 8 (заява із скаргою) до декларації з ПДВ не є підставою для включення сум податку до податкового кредиту. Відповідно, відобразити свій податковий кредит через подання додатку 8 до декларації з ПДВ можливості немає. Проте, подання такої заяви, це один із важелів впливу на несумлінного продавця, якщо продавець відмовляється надати податкову накладну, документ заповнено з порушенями або порушено порядок реєстрації в Єдиному реєстрі.
Надходження такої заяви є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки продавця та в якійсь мірі захисту відображеного податкового кредиту покупцем.
Для покупця підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є факт реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі (п. 198.6 та 201.10 ПКУ). У цьому випадку, покупець за податковою накладною, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі, але має порушення щодо заповнення на думку автора має право на відображення податкового кредиту. Щоправда при умові подання додатку 8 за звітний період у якому складено з порушеннями податкову накладну, і який свідчить про недоліки податкової накладної. Такий висновок дозволяє нам зробити п. 198.6 ПКУ. З 01.01.2015 р. редакція цієї норми наступна: “Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними “
До цієї дати норма була іншою: “Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу)”.
Якщо причиною ризику втрати податкового кредиту є відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі, продавець несе відповідальність за нормами ст. 120-1 ПКУ. Щоправда штраф у розмірі 10 % від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних, за порушення терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі до 15 днів, не застосовуватиметься у період з 1 січня по 30 червня 2015 року (п. 35 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ). У разі порушення більшого терміну реєстрації продавець сплачує штраф у відповідному розмірі. Покупцю слід пам'ятати, якщо податкова накладна реєструється в Єдиному реєстрі з порушенням терміну, суми податку відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну.
Іншим важелем впливу на продавця можуть бути відповідні застереження у договорах. Ризики втрати сум ПДВ у складі податкового кредиту змушують контрагентів зазначати у договорах умови, які захищають права та інтереси сторін. На практиці у договорах почали з'являтись певні податкові застереження, які фактично мають на меті компенсувати зазначені збитки платника ПДВ.