Для включення до податкового кредиту у 2015 році сум ПДВ за податковими накладними, виписаними у 2014 році, можливі кілька варіантів.
Спочатку нагадаємо, що з 1 липня 2015 р. вводиться електронне адміністрування ПДВ, а з 1 січня 2015 р. розпочався тестовий період для поступового переходу до такого адміністрування. Відповідно, було змінено деякі норми ПКУ, що стосуються обліку податкового кредиту з ПДВ.
Згідно п. 198.6 ПКУ у редакції, що діє з 01.01.2015 р. не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податковими накладними. Отже, першою умовою, яка забезпечує право на податковий кредит, є реєстрація податкової накладної в ЄРПН, не зважаючи на її суму та номенклатуру товарів або послуг.
Друга умова – це строк такої реєстрації. Постачальник може зареєструвати податкову накладну в ЄРПН вчасно, у строк до 15 календарних днів, наступних за датою її складання – п. 201.10 ПКУ, або з порушенням такого строку. У другому випадку суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної. Отже, до податкового кредиту можна включати ПДВ за податковими накладними, які зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку 15 днів, але не пізніше 180 днів з дати їх складення. Якщо обидві умови виконуються, платнки ПДВ може включати до податкового кредиту у січні 2015 р. податкову накладну, що виписана у 2014 році та зареєстрована в ЄРПН не пізніше 180 днів з дати її виписки.
Але ці умови можуть виконуватися не для всіх податкових накладних, виписаних у 2014 році. Зокрема, якщо накладна виписана раніше, ніж 180 днів та не зареєстрована в ЄРПН, її не можна буде включити до складу податкового кредиту у 2015 р., якщо діяти формально за нормами ПКУ, чинними на 01.01.2015 р.
У п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ вказано, що з 1 лютого 2015 року (а не з 1 січня!) реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування. Відповідно, протягом січня 2015 р. обов’язкова реєстрація всіх податкових накладних від постачальників не вимагається. Але разом з цим покупці не можуть віднести до податкового кредиту незареєстровані в ЄРПН накладні – згідно редакції п. 198.6 ПКУ, яка почала діяти з 1 січня 2015 р.
Податківці вже висловилися з приводу цієї ситуації у листі ДФСУ від 19.01.2015 р. №1403/7/99-99-19-03-01-17, де вони вказують, що «правило щодо формування податкового кредиту виключно за рахунок тих податкових накладних, які зареєстровані в ЄРПН, починає застосовуватися з 1 лютого 2015 року», хоча формально норма п. 198.6 ПКУ діє вже 01.01.2015 р.
Отже, платнику ПДВ слід вирішити, як діяти в цьому випадку – або виключно за нормами ПКУ, або пристати до думки податківців. При цьому слід зважати на те, що думка податківців може і змінитися в майбутньому. Втім, платник ПДВ може звернутися до них з проханням надати йому індивідуальну податкову консультацію згідно ст. 52 ПКУ.
Є ще один варіант вирішення проблеми, що порушена у запитанні, якщо податкові накладні 2014 року не зареєстровані в ЄРПН. В 2015 році платник ПДВ може включити суми ПДВ до складу податкового кредиту за податковими накладними, виписаними у 2014 році, шляхом подання уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за ті періоди 2014 року, у яких були виписані запізнілі податкові накладні. Якщо в 2014 році не вимагалася обов’язкова реєстрація всіх податкових накладних, їх можна буде включити до податкового кредиту у податкових періодах 2014 року, відповідно, за допомогою уточнюючих розрахунків.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити