• Посилання скопійовано

За податковими накладними, виписаними до 01.01.2015 р., зберігається право на податковий кредит

Чи можна в січні 2015 року відобразити податковий кредит за запізнілими податковими накладними 2014 року?

Для включення до податкового кредиту у 2015 році сум ПДВ за податковими накладними, виписаними у 2014 році, можливі кілька варіантів. 

Спочатку нагадаємо, що з 1 липня 2015 р. вводиться електронне адміністрування ПДВ, а з 1 січня 2015 р. розпочався тестовий період для поступового переходу до такого адміністрування. Відповідно, було змінено деякі норми ПКУ, що стосуються обліку податкового кредиту з ПДВ. 

Згідно п. 198.6 ПКУ у редакції, що діє з 01.01.2015 р. не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податковими накладними. Отже, першою умовою, яка забезпечує право на податковий кредит, є реєстрація податкової накладної в ЄРПН, не зважаючи на її суму та номенклатуру товарів або послуг.

Друга умова – це строк такої реєстрації. Постачальник може зареєструвати податкову накладну в ЄРПН вчасно, у строк до 15 календарних днів, наступних за датою її складання – п. 201.10 ПКУ,  або з порушенням такого строку. У другому випадку суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної. Отже, до податкового кредиту можна включати ПДВ за податковими накладними, які зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку 15 днів, але не пізніше 180 днів з дати їх складення. Якщо обидві умови виконуються, платнки ПДВ може включати до податкового кредиту у січні 2015 р. податкову накладну, що виписана у 2014 році та зареєстрована в ЄРПН не пізніше 180 днів з дати її виписки.

Але  ці умови можуть виконуватися не для всіх податкових накладних, виписаних у 2014 році. Зокрема, якщо накладна виписана раніше, ніж 180 днів та не зареєстрована в ЄРПН, її не можна буде включити до складу податкового кредиту у 2015 р., якщо діяти формально за нормами ПКУ, чинними на 01.01.2015 р.

У п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ вказано, що з 1 лютого 2015 року (а не з 1 січня!) реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування. Відповідно, протягом січня 2015 р. обов’язкова реєстрація всіх податкових накладних від постачальників не вимагається. Але разом з цим покупці не можуть віднести до податкового кредиту незареєстровані в ЄРПН накладні – згідно редакції п. 198.6 ПКУ, яка почала діяти з 1 січня 2015 р.  

Податківці вже висловилися з приводу цієї ситуації у листі ДФСУ від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17, де вони вказують, що «правило щодо формування податкового кредиту виключно за рахунок тих податкових накладних, які зареєстровані в ЄРПН, починає застосовуватися з 1 лютого 2015 року», хоча формально норма п. 198.6 ПКУ діє вже  01.01.2015 р.

Отже, платнику ПДВ слід вирішити, як діяти в цьому випадку – або виключно за нормами ПКУ, або пристати до думки податківців. При цьому слід зважати на те, що думка податківців може і змінитися в майбутньому. Втім, платник ПДВ може звернутися до них з проханням надати йому індивідуальну податкову консультацію згідно ст. 52 ПКУ. 

Є ще один варіант вирішення проблеми, що порушена у запитанні, якщо податкові накладні 2014 року не зареєстровані в ЄРПН. В 2015 році платник ПДВ може включити суми ПДВ до складу податкового кредиту за податковими накладними, виписаними у 2014 році, шляхом подання уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за ті періоди 2014 року, у яких були виписані запізнілі податкові накладні. Якщо в 2014 році не вимагалася обов’язкова реєстрація всіх податкових накладних, їх можна буде включити до податкового кредиту у податкових періодах 2014 року, відповідно, за допомогою уточнюючих розрахунків.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202415
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202413
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242411
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202418
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024207