• Посилання скопійовано

Виправляємо завищення податкового кредиту з ПДВ

Підприємство включило у листопаді 2014 р. до складу податкового кредиту податкову накладну, яку було виписано помилково (за другою подією) і пізніше анульовано постачальником. Як подати уточнюючий розрахунок, а також внести виправлення до реєстру податкових накладних? Чи потрібно сплатити штраф?

Якщо податкову накладну було виписано постачальником помилково, то незважаючи на факт її отримання, платник податків не мав права на включення ПДВ за такою податковою накладною (далі — ПН) до складу податкового кредиту (далі — ПК): така накладна не відповідає необхідним умовам формування податкового кредиту, оскільки її виписано з порушенням правил, установлених ПКУ. Таким чином, підприємство припустилося помилки під час визначення суми ПК у декларації з ПДВ1 за такий період. Якщо в майбутніх податкових періодах (з огляду на строки давності, визначені ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок (далі — УР) до такої декларації за формою, встановленою на дату його подання (п. 1 розд. IV Порядку №9662). УР подається як окремий документ або як додаток до податкової декларації (абз. 4 або абз. 5 п. 50.1 ПКУ).


1 З 01.12.2014 р. діють форми декларації з ПДВ і УР, затверджені наказом Мінфіну від 23.09.2014 р. №966.

2 Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 23.09.2014 р. №966.

Під час заповнення УР слід керуватися таким. У колонці 4 табличної частини УР дублюють усі дані декларації, показники якої потребують уточнення, а у колонці 5 відображають ці самі дані, але з урахуванням коригування (тобто виправлені показники). Якщо до декларації, яка підлягає коригуванню, раніше вже було внесено зміни, то у колонці 4 такі дані наводять уже з урахуванням змін (значення колонки 5 останнього уточнюючого розрахунку). У рядках колонки 6 табличної частини УР показують різницю між значеннями рядків у колонці 4 і 5, яка відображає суму допущеної помилки і її вплив на заповнення всіх наступних рядків декларації.

Рядки, в яких дані залишилися без змін, не потребують подання додатків до УР (навіть якщо до них подавалися додатки при поданні декларації, яка виправляється). Водночас рядки, які містять інформацію про уточнені показники і які у поданій раніше декларації доповнювалися заповненими додатками, потребують подання відповідних додатків, що містять інформацію про уточнені показники, з позначкою «уточнюючий» (п. 9 гл. VI Порядку №966).

Оскільки у цьому разі платник ПДВ для виправлення помилки зменшує свій ПК, то, крім УР, йому потрібно заповнити уточнюючу форму додатка Д5. Під час заповнення уточнюючої форми додатка Д5 слід керуватися таким.

У табличній частині розділу II додатка 5, в якій наводиться деталізація даних рядка 10.1 декларації, зі знаком «мінус» відображається надміру задекларована раніше сума ПДВ за операцією з контрагентом, щодо якого припустилися помилки. У підсумковому рядку — арифметичний результат усіх коригувань. У цьому разі — це від'ємне значення бази оподаткування і суми ПДВ, на яке коригуються дані рядка 10.1 розділу ІІ «Податковий кредит» УР.

Щодо виправлення помилки у реєстрі виданих і отриманих податкових накладних (далі — Реєстр), то згідно з п. 2 розділу V Порядку №9581 така операція здійснюється методом «сторно» таким чином. Помилково відображена ПН зазначається ще раз у Реєстрі за той податковий період, в якому було подано УР. При цьому одним рядком розділу ІІ Реєстру дублюють усі дані про таку ПН (у графі «Вид документа» проставляють скорочену назву ПН з додаванням літери «У», а числові значення ПН відображають зі знаком «мінус»).

Потрібно мати на увазі, що завищення ПК у декларації з ПДВ часто призводить до нарахування штрафних санкцій, які підприємство повинне самостійно нарахувати і сплатити. Штраф застосовується у разі, якщо внаслідок виправлення помилки у декларації збільшується сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету (значення рядка 25 декларації і, відповідно, УР). Сума нарахованого штрафу відображається у колонці 6 рядка 26 Уточнюючого розрахунку. Розмір штрафу залежить від обраного варіанта виправлення помилок: 3% від суми недоплати — у разі виправлення помилки в УР, поданому як самостійний документ; 5% від суми недоплати — у разі виправлення помилки в УР, який подається як додаток до поточної декларації.

Розрізняється і порядок сплати сум недоплати, штрафу і пені, яку згідно зі ст. 129 ПКУ повинен розрахувати і сплатити платник податків — порушник. Якщо помилка виправляється уточнюючим розрахунком як самостійним документом, зазначені суми сплачуються до подання УР2. А якщо помилка виправляється в УР — додатку до поточної декларації, то суми недоплати, штрафу і пені сплачуються у строки, встановлені для погашення узгодженого грошового зобов'язання (суми ПДВ до сплати до бюджету) за звітний період, за який подається така декларація.

1 Порядок ведення реєстру виданих і отриманих податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. №958.

2 Хоча для пені ПКУ не встановлює чітких строків сплати, на практиці краще дотримуватися встановлених п. 50.1 ПКУ строків сплати штрафу і недоплати з податку. У цьому разі платник податків не матиме у майбутньому проблем з погашенням податкових зобов'язань з ПДВ (адже згідно з п. 131.2 ПКУ орган ДФСУ спочатку погасить за рахунок коштів, що надійшли, суму нарахованих податкових зобов'язань за минулі податкові періоди, у т. ч. в сумі штрафів і пені).

Таким чином, якщо підприємство виправило помилку в УР — самостійному документі, поданому у грудні 2014 р., і якщо переплати з ПДВ воно не має, то важливо сплатити суму недоплати, штрафу (у розмірі 3%) і пені до моменту подання такого УР. Підприємство може також виправити помилку під час подання звітності з ПДВ за грудень (з УР як додатком до декларації). У цьому разі платник податків зобов'язаний сплатити штраф уже 5%, а термін сплати суми ПДВ, штрафу і пені — 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання такої декларації. Отже, підприємство має сплатити всі суми до 30 січня 2015 р.

Незалежно від того, коли підприємство сплатить суму заниженого податкового зобов'язання і штраф, з дня настання терміну сплати такого зобов'язання (п. 129.1.2 ПКУ) і до дня погашення недоїмки (п. 129.3.1 ПКУ) на суму недоплати нараховується пеня з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на день заниження (абз. 2 п. 129.4 ПКУ). При цьому сума пені у податковій декларації з ПДВ та в УР відображенню не підлягає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252