• Посилання скопійовано

Штраф за сверхнормативный простой транспортного средства не является объектом налогообложения НДС

Раньше позиция налоговой по начислению НДС на штрафы за сверхнормативный прстой была в пользу начисления. Но есть и мнение, что такой штраф не является базой для НДС. Можно привести какую-то практику или разъяснение по этому вопросу?

Да, вы правы, определенный период времени налоговые органы придерживались мнения, что штрафные санкции перевозчика (экспедитора) за сверхнормативный простой транспортного средства следует включать в базу налогообложения для НДС. Мнение было основано на формулировке базы налогообложения НДС, изложенной в п.188.1 НКУ, где указано, что в состав договорной (контрактной) стоимости включаются любые суммы средств, стоимость материальных и нематериальных активов, которые передаются налогоплательщику непосредственно покупателем или через любое третье лицо в связи с компенсацией стоимости товаров/услуг. Вследствие этого компенсация сверхнормативного простоя транспортного средства, по мнению фискалов, учитывалась в базу налогообложения НДС.

По нашему мнению, штраф за сверхнормативный простой транспортного средства не является объектом налогообложения НДС.


Штраф – это разновидность неустойки, которая, в свою очередь, в соответствии со ст. 549 Гражданского кодекса Украины является способом обеспечения исполнения обязательств. Согласно ст.ст. 230, 231 Хозяйственного кодекса Украины штрафными санкциями считаются хозяйственные санкции в виде денежной суммы (неустойка, штраф, пеня), которую участник хозяйственных отношений обязан уплатить в случае нарушения правил осуществления хозяйственной деятельности, невыполнения или ненадлежащего выполнения хозяйственного обязательства, и не могут считаться операцией по поставке товаров, работ, услуг.

На сегодняшний день налоговые органы придерживаются мнения, что начисленные штрафные санкции не изменяют налоговых обязательств по НДС такого налогоплательщика.

ГНСУ Приказом №590 от 06.07.2012 г. утвердила Обобщающую налоговую консультацию относительно включения в базу налогообложения НДС и состава расходов средств, полученных в качестве суммы штрафа за задержку оплаты или поставки товаров/услуг, где подтверждают свое мнение о том, что в базу налогообложения НДС не включаются суммы штрафных санкций, начисленных за задержку поставки товаров/услуг или же невыполнение денежного обязательства. В том числе это мнение высказано относительно демериджа, который по сути является санкцией за сверхнормативный простой при морских контейнерных перевозках.

Аналогичное мнение на данный момент размещено в Единой базе налоговых знаний.

ЄБПЗ (Витяг)

…Узагальнюючою податковою консультацією щодо включення до бази оподаткування ПДВ та складу витрат коштів, отриманих як сума штрафу за затримку оплати чи постачання товарів/послуг, затвердженою наказом ДПС України від 06.07.2012 №590, визначено, що суми коштів, отримані як сума штрафу та/або неустойки чи пені, втрат від інфляцій за весь період прострочення грошового зобов’язання, 3 відсотки річних від простроченої суми (або інший відсоток встановлений договором), які покупець сплачує постачальнику у разі затримки оплати за товари/послуги, не змінюють базу оподаткування ПДВ поставлених товарів/послуг. Тобто, сума, яку сплачує судновласнику фрахтівник за простій судна під вантажними операціями понад час (демередж), не змінює базу оподаткування ПДВ поставлених послуг.

Александра Федак,

руководитель Департамента аудита и бухгалтерского сопровождения КЦПРБ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Джерело: Киевский центр поддержки и развития бизнеса

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245