• Посилання скопійовано

Податкова накладна зареєстрована з запізненням: без подання додатка 8 не обійтись

Податкова накладна складена на аванс 01.11.2013 р., але зареєстрована в ЄРПН із запізненням (18.11.2013 р). 4.11.2013 р. до ПН складено Розрахунок коригування, який зареєстровано вчасно (11.11.2013 р). Підставою для коригування є невірно вказана у накладній кількість та ціна товару. Розрахунок коригування з нульовим значенням. Чи можна покупцю включити до складу ПК суми ПДВ за накладною, яка в Єдиному реєстрі зареєстрована із запізненням без подання додатку 8 за такою ситуацією?

Запитання: Податкова накладна (далі-ПН) складена на аванс — 01.11.2013 р., зареєстрована в ЄРПН із запізненням — 18.11.2013 р. Згодом — 04.11.2013 р. до ПН складено Розрахунок коригування (далі - РК), який зареєстровано вчасно — 11.11.2013 р. Підставою для коригування є невірно вказана у ПН кількість та ціна товару. Розрахунок коригування з нульовим значенням (загальна сума та сума ПДВ не міняються, лише здійснюється коригування кількості та ціни). Чи можна покупцю включити до складу ПК суми ПДВ за ПН, яка в Єдиному реєстрі зареєстрована із запізненням без подання додатку 8 за такою ситуацією?

Відповідь: Згідно із п. 11 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ, з 01.01.2012 р. включенню до  Єдиного реєстру податкових накладних (далі, ЄРПН) підлягають податкові накладні:

- в яких сума ПДВ становить понад 10 тис. грн;

- незалежно від суми, при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України.


Податкова накладна має бути зареєстрована в ЄРПН у терміни, зазначені в абзаці сьомому п. 201.10 ПКУ - не пізніше 15-ти календарних днів, наступних за датою її складання. Виняток становлять ПН (які не підлягали реєстрації під час складання документу), до яких було виписано Розрахунок коригування до податкової накладної, і який підлягає реєстрації в ЄРПН за згаданими вище критеріями. У цьому випадку ПН, до якої виписано РК, реєструється без дотримання встановленого терміну, а на її підставі реєструється РК до неї вже з урахуванням цього терміну (п. 3 Порядку № 1246 ). Отже, на підставі зазначеного порядку не складно зробити висновок, що право на відображення сум ПДВ у складі ПК здійснюється лише за виконання вимоги щодо вчасної реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Відсутність продавцем факту реєстрації ПН або порушення порядку реєстрації (реєстрацію здійснено із запізненням) не дає право покупцю на ПК. 

Потрібно сказати, що на практиці деякі продавці використовують зазначений вище виняток для реєстрації ПН, щоб мати можливість внести до ЄРПН податкову накладну із запізненням. І формально така ПН вважається зареєстрованою. Але якщо покупець звірить дані отриманої ПН на відповідність із даними з ЄРПН, факт невчасної реєстрації буде підтверджено. Нагадаємо, на свій запит про надання інформації, що міститься в ЄРПН, особа отримує витяг, в якому наводяться відомості щодо податкової накладної, зокрема, дата внесення відомостей до ЄРПН продавцем та дата виписування ПН (запит складається за правилами п. 13-17 Порядку № 1246). Тому звірити невчасну реєстрацію зовсім нескладно.

Отже, не рекомендуємо продавцям використовувати зазначений метод реєстрації „із запізненням”. Права на ПК з ПДВ за такою ПН у покупця все рівно не буде і порушення строків реєстрації ПН така операція не виправить. 

Тому право на ПК у покупця залишається, якщо особа за звітний податковий період разом із декларацією з ПДВ подасть заяву із скаргою (додаток 8 до декларації з ПДВ) на такого постачальника . 

Отже, наголошуємо, що, враховуючи ситуацію, яка викладена у запитанні, право на ПК у покупця виникає не за ПН, яка коригується і не на підставі Розрахунку коригування, а тільки за поданим додатком 8.

Крім того, виходячи із зазначеної у питанні ситуації, схиляємось до думки, що за допомогою складання РК продавець мав на меті виправити помилки при складанні ПН. Але підстави для складання РК до ПН передбачено у ст. 192 ПКУ, серед яких не має випадку складання РК за для виправлення помилок. Якщо ПН була складена невірно, то продавець мав її анулювати і виписати нову, вірно складену ПН. Тож, зайво складений для виправлення помилок в ПН РК продавцю також потрібно анулювати. На жаль, оскільки минули строки реєстрації ПН, виписати і зареєструвати в ЄРПН вірну ПН продавець вже не в змозі. Тому, як було зазначено вище, покупець збереже право на ПК лише за поданим додатком 8.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    Сьогодні 10:2316
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202418
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202464